Американският президент обаче увери канцлера Ангела Меркел, че няма да допусне докато е президент шпионирането да навреди на доверените им отношения и че различията им не са причина за подслушване.
Преди ден Обама забрани подслушването на най-близките американски съюзници в рамките на реформи, предизвикани от разкритията на сътрудника на Агенцията за национална сигурност Едуард Сноудън.
В интервюто той даде да се разбере, че Германия е включена в списъка на американските съюзници. Двамата с Меркел може не винаги да са на едно и също мнение по въпроси на външната политика, но това не е причина за подслушване, заяви Обама.
Меркел обвини САЩ в непростимо нарушение на доверието, след като се появиха твърденията, че мобилният й телефон е бил следен, и телефонира на Обама, за да му каже, че е това е неприемливо между съюзници. В интервюто си Обама не се извини и защити значението на работата на американското разузнаване за международната сигурност.
"Каква би била ползата от разузнавателните служби, ако те откриваха само неща, които можете да прочетете в "Шпигел" или "Ню Йорк таймс?", реторично попита Обама.
Той изтъкна, че способностите на американското разузнаване превъзхождат тези на много други държави, така че САЩ носели особена отговорност.
Още от Свят
Тласък за мир в Украйна: Лидерите на Г-7 за новите санкции срещу Русия
Тръмп беше заявил, че санкциите срещу Русия, които бяха частично облекчени поради войната между Иран и Израел за стабилизиране на цените на петрола, могат да бъдат възстановени, след като бъде обезпечен активният трафик на петролни танкери през Ормузкия проток
Украински изтребител Су-24М се разби в Хмелницка област, служители на реда иззеха черната кутия
Бомбардировачът е изпълнявал конкретна бойна задача, засега няма подробности за причините за тежкия инцидент
Самолет се разби на магистрала в САЩ
Настъпва хаос, докато хората излизат от автомобилите си, за да се опитат отчаяно да разбият прозореца на пилотската кабина и да освободят хората вътре