28 Юни, 2026

САЩ удря три дни с ракети Сирия

За целта от Белия дом са поискали и разширен списък от цели за атакуване, по-дълъг от планираните по-рано 50 обекта. Освен ракети и петте бойни кораби в Средиземно море, в удара срещу Сирия ще участват и бомбардировачи. Самолетите пък ще могат да изстрелят крилати ракети и ракети въздух-земя от стотици километри разстояние. Въпреки обещанията на американския президент Барак Обама за кратка операция, по всичко личи, че тя ще е по-продължителна. "Ще има няколко залпа и оценка след всеки, но всичко в рамките на 72 часа и ясна индикация, когато приключим", обяснява служител от Пентагона, цитиран от изданието. 

 

Днес и утре се очаква Обама да хвърли повече яснота за намеренията на Америка за Сирия. Днес той ще даде интервюта за шест водещи телевизии, а утре предстои ново обръщение към нацията преди очакваното гласуване в Конгреса на планираната военна операция. Обама реши и лично да агитира членовете на американския конгрес за нанасяне на удар срещу Сирия, предаде РИА Новости. Той смята да отиде в Капитолия, където ще лобира за военна операция срещу сирийския режим. По-рано Обама се ограничаваше само с телефонни разговори с членове на Конгреса.

Междувременно стана ясно, че вътрешният министър Цветлин Йовчев заминава за Брюксел, за да обсъди с еврокомисаря по вътрешни работи Сесилия Малмстрьом увеличения поток на бежанци от Сирия. Проблемът все повече засяга България, която няма голям капацитет за настаняване на имигранти, търсещи убежище. Възможно е днес да стане ясно по какъв начин може да съдейства Европейската комисия.

Сподели:
Няма гориво, няма светлина, няма туристи: Украйна превръща Крим в бреме за Путин

Няма гориво, няма светлина, няма туристи: Украйна превръща Крим в бреме за Путин

Украйна развенчава основния мит на Путин за сила и стабилност

С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си

С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си

Ръководството и активистите на „Яблоко“, която е единствената партия против войната в Украйна, са обект на преследвания в различни региони - мероприятията на партията биват проваляни, образуват се наказателни и административни дела

Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна

Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна

Външният министър на Русия директно атакува изявление на Марко Рубио, според който в Аляска не са сключили споразумение, а само са обсъдили предложения как да бъде прекратен конфликта в Украйна

Коментари (0)