5 Декември, 2025

САЩ започнаха въздушни удари срещу "Ислямска държава" в Тикрит

САЩ започнаха въздушни удари срещу "Ислямска държава" в Тикрит

САЩ започнаха въздушни удари срещу "Ислямска държава" в иракския град Тикрит, съобщи говорителят на Пентагона полковник Стийв Уорън. Това поставя авиацията на САЩ в положение на директна поддръжка на иракската армия и подкрепящите я шиитски доброволни отряди.

Генерал Джеймс Тери, който ръководи операцията в Ирак не отговори на въпросите дали и доколко Иран е намесен в сраженията около Тикрит. Той съобщи, че операцията в Тикрит се извършва по пряко искане от премиера на Ирак Хайдер Абади и "ще позволи на ираксите сили да победят "Ислямска държава" около Тикрит". Намесата на американски самолети в сраженията около Тикрит поставят администрацията на Барак Обама в особена позиция, тъй като де факто извършва военна операция заедно с най-големия си враг в Близкия изток – Иран.

Въпреки че иракските сили ръководят битката за Тикрит, въздушните удари на САЩ срещу града карат мнозина да се питат дали кампанията срещу "Ислямска държава" не е стъпка към сближаване между САЩ и Иран. Досега американската армия се държи настрана от битката за града, като според мнозина причина за това е желанието на командване да не се меси в операция, в която участват подкрепяните от Иран шиитски отряди.

Сподели:

Коментари (0)

Ген. Сирски:  Русия губи убити и ранени около 1–1,1 хиляди войници на ден

Ген. Сирски: Русия губи убити и ранени около 1–1,1 хиляди войници на ден

Силите за отбрана на Украйна не се предават в битката за Покровск, заяви главнокомандващият на ВСУ

МНС: Заповедта за арест на Путин остава в сила дори ако се приеме обща амнистия

МНС: Заповедта за арест на Путин остава в сила дори ако се приеме обща амнистия

Обвинени са също Сергей Шойгу, секретар на Съвета за сигурност на Русия и бивш министър на отбраната, и началникът на Генералния щаб на Русия генерал Валерий Герасимов, които са издирвани по данни за военни престъпления и престъпления срещу човечеството заради нападения срещу мирни жители. 

ЕС глоби платформата Х - Рубио видя „атака срещу американския народ“

ЕС глоби платформата Х - Рубио видя „атака срещу американския народ“

„Глобата от 140 милиона долара, наложена от Европейската комисия, не е просто атака срещу X, а атака срещу всички американски технологични платформи."