29 Март, 2026

Съветът за сигурност на ООН се събира извънредно за Сирия по искане на Русия

Съветът за сигурност на ООН се събира извънредно за Сирия по искане на Русия

Съветът за сигурност на ООН ще се събере днес на ново извънредно заседание, поискано от Русия за обсъждане на заплахата за международния мир от евентуални въздушни удари на САЩ и съюзниците им срещу Сирия, предаде Асошиейтед прес.

Русия е поискала генералният секретар на ООН Антониу Гутериш да даде информация пред Съвета, но за днес не е предвидено Гутериш да информира Съвета и не е ясно кой би могъл да го стори, отбелязва АП, цитирана от БТА.

Откритото заседание на Съвета ще започне в 10 ч. нюйоркско време (17 ч. българско).

Американският президент Доналд Тръмп вече отправи предупреждение.

„Гледаме много сериозно и много, много внимателно на тази ситуация. Много е лошо, че светът ни поставя в подобна позиция. Както казах сутринта, свършихме чудесна работа с "Ислямска държава", напълно ги унищожихме, но сега трябва да вземем някои допълнителни решения. И ще го направим сравнително скоро”, посочи той.

Великобритания ще подкрепи Съединените щати. Премиерът Тереза Мей получи зелена светлина от кабинета. Разговаряла е по телефона с Доналд Тръмп. Двамата са единодушни, че е необходим международен отговор, с който да бъде възпряна употребата на химически оръжия в Сирия.

Франция все още обмисля.

„Имаме доказателство, че миналата седмица в Сирия са били използвани химически оръжия, най-малкото хлор, от режима на Башар Асад. Когато му дойде времето, ще преценим кое е най-полезно и ефикасно”, заяви френският президент Еманюел Макрон.

В събота експерти на Организацията за забрана на химическите оръжия започнат проучване в сирийския град Дума, за да разследват предполагаемата газова атака.

Сподели:

Коментари (0)

The Telegraph: В Германия се опасяват, че Тръмп може да изтегли американските войски

The Telegraph: В Германия се опасяват, че Тръмп може да изтегли американските войски

Британски военен източник също изрази опасения, че САЩ могат да откажат да защитят източния фланг на НАТО в случай на нападение

Годишната инфлация в Иран е достигнала 50,6%

Годишната инфлация в Иран е достигнала 50,6%

Ръстът на цените идва на фона на продължаващия конфликт със Съединените щати и Израел, започнал на 28 февруар

Решенията на Тръмп и "чудесата" на борсите събуждат подозрения за търговия с вътрешна информация

Решенията на Тръмп и "чудесата" на борсите събуждат подозрения за търговия с вътрешна информация

Агенцията е установила поне четири случая, при които търговци са направили значителни залози на финансовите пазари малко преди важни политически обявления – свързани с митата, Венецуела или Иран.