22 Май, 2026

Сблъсъци в Ивицата Газа и Западния бряг

Сблъсъци в Ивицата Газа и Западния бряг

Хиляди палестинци протестираха четвърти пореден петък на Западния бряг и в ивицата Газа срещу решението на американския президент Доналд Тръмп едностранно да признае Ерусалим за столица на Израел, предаде БТА, позовавайки се на Ройтерс.

Около 4000 души взеха участие в днешния "ден на гнева", някои от които запалиха гуми и хвърляха камъни и бутилки със запалителна течност по израелските сили за сигурност, които отговориха със сълзотворен газ. В ивицата Газа протестиращите крещяха "Смърт за Америка, смърт за Израел и смърт за Тръмп".

Според палестински медицински източници 56 души са били ранени от гумени и бойни куршуми - 40 в ивицата Газа и 16 на Западния бряг, предаде Франс прес. Израелската военна говорителка отбеляза, че военните са стреляли само по "главните подстрекатели", които са създали непосредствена заплаха за войниците и са опитали да повредят граничните съоръжения за сигурност. Израелската армия нанесе днес въздушни удари в ивицата Газа няколко часа след като от палестинския анклав бяха изстреляни ракети към Южен Израел, съобщиха военни източници, цитирани от АФП. Две от ракетите бяха прехванати, а третият падна на израелска територия в обитаема зона край Газа, но нанесе само материални щети, съобщиха източниците.

"В отговор на обстрела по Израел, израелската артилерия и авиация удариха позиции на терористичната организация Хамас в северната част на Газа", съобщи армията в комюнике. Често малки ислямистки групировки обстрелват от територията на анклава, но Израел държи Хамас като отговорна за всяко нападение от тази палестинска територия, отбеляза АФП. Говорител на Хамас каза, че няма пострадали при израелските удари.

Сподели:

Коментари (0)

Николай Младенов с тревожни новини за бъдещето на ивицата Газа

Николай Младенов с тревожни новини за бъдещето на ивицата Газа

Той изтъкна като причина да не се реализира планът за мир отказът на Хамас да се разоръжава и бездействието на Израел

САЩ одобриха продажба на оборудване за ракетна система Hawk за Украйна

САЩ одобриха продажба на оборудване за ракетна система Hawk за Украйна

„Тази продажба ще допринесе за постигането на целите на външната политика и националната сигурност на САЩ, като подобри сигурността на страна партньор, която е движеща сила за политическа и икономическа стабилност в Европа.“

Киев бие тревога: Русия готви нов удар, фронтът може да се разшири

Киев бие тревога: Русия готви нов удар, фронтът може да се разшири

Според Олександър Сирски разузнавателната информация за възможни действия от територия на Беларус е „напълно достоверна“, което повишава степента на тревога в Украйна