По време на визитата на китайският държавен глава Си Цзинпин в Техеран на 23 януари са били подписани 17 двустранни съобщения, съобщи Reuters. Китайският лидер и неговият ирански колега Хасан Рухани на практика са започнали нов етап в отношенията помежду си. Неслучайно именно китайският лидер е първият посетил Техеран след падането на икономическите санкции и постигнатото от него представлява сериозен икономически съюз, като в този съюз китайците ще строят две атомни електроцентрали в Иран, а срещу това ще получават дългосрочно ирански петрол.
Това обаче удря сериозно върху интересите на Русия, смята деловият вестник „Взгляд” и припомня, че има предварителна договорка руски компании да изградят 8 атомни енергоблока в Иран и сега това може да отиде на втори план.
Що се отнася до петрола, то Китай се очерта като основен и много важен пазар за руския петрол, след като цените се сринаха и на европейските пазари се появи силна конкуренция от страна на Саудитска Арабия, Иран и САЩ. Големият проблем сега е, че с появата на ирански петрол, цените ще слязат още, защото всеки ще иска по-голям пазарен дял на китайския пазар.
С подписаните споразумения между Китай и Иран, стокооборотът между двете страни в следващите 10 години ще достигне 600 милиарда долара, според иранския вестник Tehran Times.
Още от Свят
Туристически кораб потъна в Червено море, 17 души са в неизвестност
Няма данни за пострадали българи
Облаците над Германия се сгъстяват: Тръмп удря износителите
Извънредните избори са насрочени за края на февруари, но преговорите за ново правителство може да продължат месеци.
Партизанска тактика помага на ВСУ в Курска област срещу противник, който ги превъзхожда числено 10 пъти
Руснаците едва ли ще успеят да изпълнят заповедта на Путин за възвръщане на Курска област до 20 януари 2025 г.