13 Април, 2026

Сенатската комисия одобри Бясното куче за шеф на отбраната

Сенатската комисия одобри Бясното куче за шеф на отбраната

Сенатската комисия по въоръжените сили в сряда е одобрила номинацията на ген. Джеймс Матис, известен с прозвището Бясното куче, посочен от новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, за министър на отбраната, предаде АП.

Гласуването е завършило с 26 гласа "за" срещу 1 "против".

Сега той ще се нуждае от одобрението на Сената и Конгреса.

Пенсионираният военноморски генерал през периода 2010-2013 оглавява Централното командване на американските въоръжени сили в Близкия изток и Централна Азия. Посветил е на армията 40 години.

Миналата седмица, той заяви пред Комисията за въоръжените сили към Сената, че Русия представлява една от най-големите заплахи за световния ред и конфронтацията с нея е неизбежна.

В края на ноември, двамата с новоизбрания президент проведоха среща, след която Тръмп изрази възхищението си от 66-годишния генерал, като го определи като "генерал на генералите".

Агенциите веднага отбелязаха обаче, че според действащите в момента закони в страната, шефът на Пентагона не трябва да е бил на активна служба в последните 7 години. Това е било заобикаляно само веднъж до момента - през 1950 г. за назначението на ген. Джордж Маршал.

С 81 гласа "за" и 17 "против" Сенатът подкрепи решението на сенатската комисия за въоръжените сили да се направи изключение от закона. 

Сподели:

Коментари (0)

Мадяр изключи членство за Украйна в ЕС през следващите 10 години

Мадяр изключи членство за Украйна в ЕС през следващите 10 години

Според спечелилия изборите лидер на партия "Тиса", Киев трябва да премине през всички стандартни етапи на преговорите без изключение

Победителят на изборите срещу Орбан обеща „нова ера“ за Унгария

Победителят на изборите срещу Орбан обеща „нова ера“ за Унгария

Унгарците, уморени от корупцията, подкрепиха убедително Мадяр, консерватор и бивш човек от вътрешния кръг на властта

Папа Лъв XIV започна втората си голяма обиколка - в Африка

Папа Лъв XIV започна втората си голяма обиколка - в Африка

Откакто беше избран през май 2025 г., това е второто голямо пътуване на папата в чужбина. Той сега предприема една от най-сложните обиколки, организирани за глава на Римокатолическата църква от десетилетия.