12 Май, 2026

Северна Корея публикува чертежи на нова балистична ракета, с която може да удари Вашингтон и Ню Йорк

Северна Корея публикува чертежи на нова балистична ракета, с която може да удари Вашингтон и Ню Йорк

Южнокорейски и американски експерти смятат, че "Хвасон-14" е с обхват от около 10 000 км

Северна Корея публикува снимки, на които се виждат чертежи на нова междуконтинентална балистична ракета, по-мощна от всички изпробвани досега, казаха оръжейни експерти, цитирани от Ройтерс.
Ако бъде разработена такава ракета, тя би могла да достигне всеки град в континенталната част на САЩ, включително Вашингтон и Ню Йорк.
Снощи севернокорейските държавни медии публикуваха снимки на лидера Ким Чен-ун, застанал до чертеж на тристепенна ракета - "Хвасон-13".
Ракетни експерти, които внимателно проучват подобни снимки в търсене на данни за оръжейните програми на КНДР, заявиха, че няма признаци тази ракета да е била напълно разработена. При всяко положение тя не е изпробвана в полет и е невъзможно да се изчисли потенциалният й обхват, казаха те, предаде БТА.
Тристепенна ракета обаче би била по-мощна от двустепенната "Хвасон-14", която бе тествана два пъти през юли. Южнокорейски и американски експерти смятат, че "Хвасон-14" е с обхват от около 10 000 км, което значи, че би могла да удари много райони в САЩ, но не и по източното им крайбрежие. "Хвасон-13" би могла да е с обхват 12 000 км, което покрива цялата континентална част на САЩ.
Намеренията на Пхенян с показването на тези снимки са ясни, казват експертите. Фотографиите бяха придружени от статия, че Ким е наредил да се произведат повече ракетни двигатели и бойни глави по време на посещение в Академията по науки на отбраната, която разработва балистични ракети.

Сподели:

Коментари (0)

WSJ: ОАЕ извърши тайни удари срещу Иран по рафинерия и други обекти

WSJ: ОАЕ извърши тайни удари срещу Иран по рафинерия и други обекти

Ударите, които Обединените арабски емирства не са признали публично, включват атака срещу рафинерия на иранския остров Лаван в Персийския залив

Кос настоя за отваряне за преговорните клъстери за Украйна и Молдова до юли

Кос настоя за отваряне за преговорните клъстери за Украйна и Молдова до юли

Брюксел вижда възможност за пробив с новите власти в Унгария покрай избора на Петер Мадяр за премиер

Бивш шеф НАТО настоява за нов алианс, способен да се противопостави на САЩ

Бивш шеф НАТО настоява за нов алианс, способен да се противопостави на САЩ

След като Доналд Тръмп се оттегля от водещата роля в съюза, нуждаем се от нови лидер на свободния свят, призовава Размусен