Първият зам.-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс критикува руския президент Владимир Путин за незачитане на националния суверенитет на Украйна.
Тимерманс изрази становището си по време на дебат с евродепутати в Страсбург относно позициите, които ЕС ще отстоява на предстоящата среща на страните от Г 20, където ще бъде и държавният глава на Русия.
Зам.-председателят на ЕК беше провокиран от британската националистка и бивш член на Партията на независимостта Джанис Аткинсън, която критикува Брюксел заради миграцията.
Аткинсън каза, че само Путин и американският президент Доналд Тръмп разбират, че националните държави са важни и издигат стени и бариери.
В отговор Тимерманс, който е бивш холандски външен министър, попита риторично: „Кой друг е нарушавал повече националния суверенитет от президента Путин, който окупира част от друга суверенна държава? Как може да се възхищавате на такъв човек и неговата политика с аргументите на националния суверенитет? Това е напълно неразбираемо за мен!”, заключи холандският политик.
В петък и събота на форума на Г 20 в Хамбург ЕС ще бъде представляван като цяло от председателите на Еврокомисията и на Европейския съвет – Жан-Клод Юнкер и Доналд Туск, и от върховния представител по външната политика Федерика Могерини.


Коментари (0)