На централния площад в града турският премиер произнесе пламенна реч, която бе чута от премиера на Албания Еди Рама и премиерът на Косово Хашим Тачи.
Ердоган заяви, че може културите на Косово и Турция да са различни, но техните граждани принадлежат към една страна.
„Скъпи братя и приятели ние имаме обща история на културата и цивилизацията. Не забравяйте, Турция е Косово и Косово е Турция, ние сме толкова близки, че дори авторът на турския национален химн Мехмет Акиф Ерсой е от Косово, от Печ", каза Ердоган, цитиран от inserbia.info.
Тачи благодари на Ердоган за близкото сътрудничество и подчерта, че отношенията между двете страни винаги са били великолепни.
Премиерът на Косово повтори, че Турция е била първата страна, която е признала независимостта на Косово.
Рама обяви, че косовските, албанските и турските граждани са братски народи, които са се наели да изградят своето бъдеще.
Председателят на парламента на Косово, Джакуп Крашники, който не участва при откриването на новия терминал, прие в офиса си Ердоган, предаде balkaneu.
Ердоган говори относно развитието на отношенията между двете страни и колко е важно новооткритото летище по време на срещата.
Турският премиер е в Косово с делегация от 600 души.
Още от Свят
ЕП удари по проруската ос: започва проверка на путинското семейство, в която членува и „Възраждане“
Проверката ще установи дали ЕСН действително защитава принципите на демокрацията, върховенството на закона и правата на човека – задължителни условия за всяка европейска политическа партия.
Линдзи Греъм: Украйна надмина всички очаквания – сега е моментът Путин да бъде принуден към мир
Сенаторът подчерта, че именно това лято е най-подходящият момент да бъде оказан максимален икономически и политически натиск върху Кремъл
Най-голямата руска петролна рафинерия спря работа след украинска атака
Омският НПЗ се намира дълбоко в Сибир. Това е една от най-далекобойните украински атаки от началото на пълномащабната война