30 Април, 2026

Шокиращо видео показва как дете екзекутира руски агенти

Шокиращо видео показва как дете екзекутира руски агенти

Поредното шокиращо видео завъртя в интернет джихадистката групировка „Ислямска държава”. В него се вижда как малко момче екзекутира двама предполагаеми руски агенти, съобщи Foreign Policy. По-късно обаче видеото, което е било качено в Youtube е  свалено, защото зловещата гледка в него.  

Професионално заснетият пропаганден запис включва самопризнания на двамата пленници, преди детето на видима възраст 12-14 години да ги убие с изстрели в тила.

Единият мъж се представя като Джамбулат Мамаев от Казахстан. Пред камерата той обяснява, че задачата му е била да събере информация за групировката и да се сближи с лидерите й. Вторият пленник, Сергей Ашимов, казва, че е работил за ФСБ и целта му е била да ликвидира лидер на „Ислямска държава”, чието име е заглушено във видеото.

Малолетният дългокос палач е участвал и в пропаганден филм на джихадистите от ноември 2014 г., посветен на присъединилите се към тях бойци от Казахстан. От видеото се разбираше, че децата в контролираните от екстремистите територии овладяват арабски език и след това изучават Корана, след което получават военна подготовка.

Human Rights Watch още през юни 2014 г. предупреди, че деца на 15-годишна възраст се бият в Сирия, а „Ислямска държава” насажда идеологията си в училищата, които контролира.

Към момента официална реакция от Казахстан няма. ФСБ също мълчи.

Това не е първата заплаха към Русия – след като превзеха военната база в сирийския град Рака, от „Ислямска държава” разпространиха видео с пленени самолети и заплахи лично към Владимир Путин, който е един от малкото поддържници на светския режим на Башар ал-Асад. 

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.