19 Март, 2026

Шойбле и Драги се скараха заради Гърция

Шойбле и Драги се скараха заради Гърция

Председателят на еврогрупата Йерун Дайселблум е бил принуден да прекъсне заседанието й заради спор между финансовия министър на Германия Волфганг Шойбле и президента на Европейската централна банка Марио Драги.

Когато Драги е започнал да говори за гръцкия проблем, Шойбле го е прекъснал с думите: „Не губете време за глупости“. 

За да свали напрежението, Диселблум е обявил прекъсване на заседанието.

Срещата на финансовите министри на 19-те бе подновена днес, след като до 1.00 часа през нощта те не успяха да постигнат споразумение за нов спасителен план за Гърция.

Словашкият финансов министър Петер Казимир пък заяви, че днес не може да има споразумение относно новата помощ за Гърция по време на срещата на финансовите министри от еврозоната.

Той призова властите в Атина "незабавно да започнат обещаните реформи".

"Днес не е възможно да се постигне споразумение", каза той преди началото на срещата на еврогрупата, която бе прекъсната късно снощи. "Единственото нещо, което може да направим е да направим препоръки към държавните ръководители. Това е всичко. Липсата на доверие е толкова голяма, че е невъзможно постигането на договор", подчерта още словашкият министър.

На въпроса какво трябва да направи гръцкото правителство за да бъде възстановено доверието той отговори: "много бързо да извърши реформите".

"Еврогрупата е много далече от компромис, предложенията на Гърция не са достатъчни", каза финландският министър на финансите Александър Стуб при пристигането си за участие в извънредната среща на финансовите министри от еврозоната.

Заместник-председателят на ЕК и европейски комисар за еврото Валдис Домбровскис посочи, че има голяма вероятност днес да се даде мандат за преговори за трети план за подпомагане на Гърция, предаде БТА.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск отмени насрочената за днес среща на високо равнище на лидерите на 28-те от ЕС. Преговори за Гърция продължават само във формата на еврозоната.

"Срещата на високо равнище на ЕС е анулирана, срещата на високо равнище на еврозоната ще започне в 14:00 часа по Гринуич и ще продължи, докато приключим преговорите за Гърция", написа Туск в Туитър.

Сподели:

Коментари (0)

Пропагандист на Кремъл взриви руснаците: Путин е военен престъпник и крадец

Пропагандист на Кремъл взриви руснаците: Путин е военен престъпник и крадец

Иля Ремесло подкрепяше войната срещу Украйна, но се разочарова от Путин. За последен път толкова открито диктаторът в Русия беше критикуван от Игор Гиркин-Стрелков и Алексей Навални.

Моджтаба Хаменей: Убийците на Лариджани ще платят цената

Моджтаба Хаменей: Убийците на Лариджани ще платят цената

"Без никакво съмнение убийството на една такава личност говори за нейната значимост", се казва в изявлението на върховния лидер на Иран

САЩ и Израел удариха най-голямото газово находище в света,  Иран обеща да отговори на атаката

САЩ и Израел удариха най-голямото газово находище в света, Иран обеща да отговори на атаката

То играе решаваща роля за снабдяването на Иран с газ и има съществено значение за световния газов пазар