Единият от каналджиите, задържани в Унгария заради задушените 71 бежанци в камион, изоставен миналия четвъртък на магистрала в Австрия, се казва Методи Г. и е от Лом. Мъжът има богато криминално досие в Германия, съобщи онлайн изданието на “Шпигел”, цитирано от "Труд".
Според “Шпигел” имената на другите им съзаклятници, арестувани в Унгария, са Цветан Т. на 32 г. и Касим С. На 50 г., също български гражданин. Името на четвъртият задържан наш гражданин не се съобщава.
Още преди задържането му Методи Г. (29 г.) е бил обявен от германските власти за издирване, включително заради нелегален трафик на бежанци.
На 25 юли т. г. той е управлявал Citroen Jumper, в който били натъпкани 38 афганистанци. Джипът е бил спрян от патрул на магистрала А3, недалеч от разклона за баварското градче Хенгерсберг. Шофьорът заковал, но той и придружителят му успели да избягат. Полицаите открили в джипа бежанците, както и временната регистрация на превозното средство, направена в Унгария и издадена на името на Методи Г.
Проверка установила, че за него това не е първото прегазване на германския закон. През август и октомври на 2013 г. ломчанинът е бил залавян да шофира в Бавария без книжка. КАТ в Дегендорф и съответно в Щраубинг му наложил глоба от няколкостотин евро, която той не платил.
Оказало се, че Методи Г. е стар познайник на немските власти.
В ранните часове на 28 юли 2009 г. той нападнал бензиностанция в град Бохум, федерална провинция Северен Рейн-Вестфалия. Българинът насочил пистолет срещу касиерката от нощната смяна и я принудил да му предаде оборота от 1000 евро. След известно време той пак посетил бензиностанцията, жената го разпознала и подала сигнал в полицията. Тогава той шофирал форд и успял да избяга. Следствието срещу него било замразено, тъй като бил без установен адрес.
И задържаният сега за камиона ковчег афганистанец с унгарска лична карта Самсооримал Л. (28 г.) бил познайник на немската полиция, тъй като пребивавал в Германия нелегално.
Още от Свят
ФАЦ: Американската суперсила ерозира
Днес САЩ създават впечатление за военна изтощеност, заради недостиг на боеприпаси, която не може да бъде прикрита от периодичните остри заплахи на президента Доналд Тръмп към Иран, а напоследък и към Оман, коментира „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“
Тръмп определи за „враждебни“ ученията на САЩ с Южна Корея и внезапно ги спря
„Ученията приключиха“, заяви представител на южнокорейските въоръжени сили. Маневрите по план трябваше да продължат до 27 август.
Украйна поиска Мъск да предостави Starlink за дронове в борба с руската балистика
По информация на Financial Times, Украйна ще се нуждае от стотици ракети "Пейтриът" до края на годината, за да прехваща руски балистични ракети. Киев търси начин да се справи с този проблем по друг начин.