5 Декември, 2025

Шрьодер: България попадна между "шамарите" за Южен поток

Шрьодер: България попадна между "шамарите" за Южен поток

Бившият канцлер на Германия Герхард Шрьодер смята, че основните причини за спирането на проекта „Южен поток” са станали европейската бюрокрация и нейните „уловки”,а също и намаленото търсене на природен газ в Европа, предаде ТАСС. Това той каза на закрита среща на руско-европейския делови кръг в Москва.

„Аз знам, че „Газпром”, която поддържа президента Путин, заяви, че се отказва от бъдещо строителство на завода. Но защо? Със сигурност много важна причина е това, че Европейският съюз по всякакви начини се стремеше да възпрепятства строителството на „Южен поток”, в началото с помощта на „Набуко”, който обаче беше напълно отказан, поради идващите с него рискове. Затова накрая ЕС започна да използва бюрократични трикове. Например България се принуди или беше принудена да не взима определено решение и да не дава конкретно разрешение.А аз знам какво означава това, защото съм работил и работя в „Северен поток” – всеки ден струва пари. Ето защо разбирам Русия, въпреки че не се радвам, че „Южен поток” беше спрян”, заяви Шрьодер.

Сподели:

Коментари (0)

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

„Добри новини“: Ванс направи обещаващо изявление за края на войната в Украйна

По думите му, Белият дом е бил наистина уверен, че това ще бъде „най-лесната война“, която ще трябва да бъде спряна

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Бурята „Байрон“ блокира Атина — училища и детски градини затворени, улици са под вода

Жителите на Атика получиха съобщение през системата за спешни предупреждения „112“ снощи, с което бяха призовани да избягват ненужни пътувания, да бъдат внимателни в подземни пространства и да следват указанията на властите

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Нова провокация: Засечени са дронове по време на полета на Зеленски към Ирландия

Това е предизвикало сериозно безпокойство за сигурността на фона на опасения, че може да е опит за намеса във въздушния коридор, съобщи в. „Айриш Таймс“