27 Май, 2026

Щайнмайер: Отношенията ни с Турция са обтегнати

Щайнмайер: Отношенията ни с Турция  са обтегнати

Министърът на външните работи на Германия Франк-Валтер Щайнмайерзаяви, че отношенията на страната му с Турция след неуспешния опит за преврат са обтегнати и че на практика няма основа за дискусии в момента. 

Причината е възгледът на Анкара, че Германия не е възприела опита сериозно, както и германското безпокойство относно последвалите масови арести и уволнения в Турция.

Щайнмайер допълни, че ако Анкара възстанови смъртното наказание, това ще й попречи да се присъедини към ЕС:

"Премахването на смъртното наказание беше най-голямото препятствие, което Турция преодоля, за да започне преговорите за присъединяването. Ако сега то бъде върнато в Турция, то тогава въпросът за продължаване на преговорите ще намери отговор от само себе си.

Германският първи дипломат предупреди обаче, че не трябва преждевременно да се спират разговорите за турското членство, както предложи Австрия".

Щайнмайер отхвърли и призивите за план Б, след като турският първи дипломат Мевлют Чавушоглу предупреди, че Анкара ще отмени споразумението за спиране на мигрантския поток, ако Брюксел откаже да отмени визите за турски граждани.

"Имаме едно-единствено изказване от турския външен министър, който постави въпроса за отмяна на споразумението за бежанците. Досега нито министър-председателят, нито самият Ердоган, са заплашвали за това. Затова мисля, че не е редно да смятаме, че споразумението вече не важи". 

Сподели:
Ататюрк би се обърнал в гроба: Как от символ на надежда Кълъчдароглу се превръща в съучастник на Ердоган

Ататюрк би се обърнал в гроба: Как от символ на надежда Кълъчдароглу се превръща в съучастник на Ердоган

Ако обаче президентът не успее да овладее сериозната криза, дори и една отслабена опозиция може да представлява голям проблем за него на изборите

Зеленски изпрати спешно писмо до Тръмп за критичния недостиг на средства за ПВО

Зеленски изпрати спешно писмо до Тръмп за критичния недостиг на средства за ПВО

В посланието е отразена и тревогата на Киев относно трудностите с осигуряването на доставки на оръжие по програмата PURL, която позволява на съюзниците от НАТО да финансират закупуването на американско оръжие за Украйна

След удар на ВСУ е изгорял щабът на Черноморския флот на Русия в Севастопол

След удар на ВСУ е изгорял щабът на Черноморския флот на Русия в Севастопол

ВСУ са нанесли удар по щаба на Военновъздушните сили на Черноморския флот на Рускита федерация, разположен в окупирания Севастопол. Това съобщава проукраинският Telegram канал „Кримски вятър“. Назначеният от Кремъл окупационен „губернатор“ на граза Михаил Развожаев потвърди ударите по града.

Коментари (0)