Новизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заяви в хода на предизборната кампания, че ще обмисли въпроса с признаването на Крим за част от Русия.
Милиардерът обяви също , че би разгледал и отмяна на санкциите, наложени на Москва заради ситуацията в Украйна. Едва ли това ще му бъде позволено от неговите съветници и Конгреса, но е факт, че новият държавен глава на САЩ е склонен към такава стъпка.
"Да, ще го обмислим, ще разгледаме", каза Тръмп на пресконференция във Флорида, отговаряйки на въпрос за анексирания през 2014 г. от Русия Кримски полуостров и за санкциите.
В предизборната платформа, приета този месец на конгреса на Републиканската партия в Кливланд, се посочва, че санкциите трябва да останат в сила, докато не бъдат напълно възстановени суверенитетът и териториалната цялост на Украйна.
Още от Свят
Швейцария одобри 20-ия пакет от санкции срещу Русия
За първи път правителството задейства и механизъм за предотвратяване на заобикалянето на санкции, насочен към ограничаване на възможностите за заобикаляне на съществуващите мерки чрез трети страни
The Wall Street Journal: САЩ разформирова ключово звено за удари с дронове в Европа
Това решение на американското правителство е взето като част от стратегията на администрацията на Тръмп за „връщане към корените“, което сериозно бе разкритикувано от американски експерти
ВСУ удариха стратегическа нефтопреработвателна компания в Русия, Кремъл е в шок
Дронове атакуваха подстанцията „Таман“, която е един от ключовите възли на енергийния мост към Крим