6 Август, 2026

Шведската прокуратура поиска арест на Асандж

Шведската прокуратура поиска арест на Асандж

Заместник-директорът на прокуратурата Ева-Мари Персън ще поиска от британските власти да прехвърлят Асандж в Швеция
Шведските прокурори подадоха официално искане за задържане на Джулиан Асандж по подозрение в изнасилване - първа стъпка към искането му за екстрадиране в Швеция, съобщи Нова телевизия.

В момента Асандж е във Великобритания, където беше осъден на 50 седмици затвор за нарушаване на британското право.

Задържането на някого в негово отсъствие е стандартна част от шведската съдебна процедура, ако заподозреният е извън страната или не може да бъде открит.

Искането последва възобновеното разследване за изнасилване миналата седмица, а шведският заместник-директор на прокуратурата Ева-Мари Персън добави, че след като съдът удовлетвори искането, тя ще поиска от британските власти да прехвърлят Асандж в Швеция.
"Ако съдът разреши задържането му, ще издам европейска заповед за арест относно предаването му на Швеция", каза Персон.

Австралиецът, който се бе укрил в еквадорското посолство в Лондон в продължение на седем години, за да избегне екстрадиране в Швеция, беше арестуван от британската полиция на 11 април, след като Еквадор го предаде.

Сподели:
Германия: Дронът с експлозив на летището в Лайпциг е хибридна заплаха

Германия: Дронът с експлозив на летището в Лайпциг е хибридна заплаха

Откриването на безпилотен апарат с експлозиви на територията на летище представлява качествено нов риск

Нов пакет от британски санкции срещу Русия: Банки, кораби от сенчестия флот и компании, обслужващи окупатора

Нов пакет от британски санкции срещу Русия: Банки, кораби от сенчестия флот и компании, обслужващи окупатора

„Борбата на Украйна е и наша борба - онези, които застрашават свободата и демокрацията на Украйна, представляват заплаха и за сигурността на Великобритания"

Хакан Фидан: Турция и Сирия имат обща история, обща култура и общо бъдеще

Хакан Фидан: Турция и Сирия имат обща история, обща култура и общо бъдеще

"Тази ситуация ни дава надежда за бъдещето на целия ни регион“, каза той по време на съвместната пресконференция с Аш Шибани, който в момента е на работно посещение в Турция. 

Коментари (0)