27 Януари, 2026

Сирия: Съобщенията за руски самолети са "заченати в западните разузнавателни кръгове"

Сирия: Съобщенията за руски самолети са "заченати в западните разузнавателни кръгове"

Министърът на информацията на Сирия отхвърли късно във вторник репортажите за струпане на руски армейски части в страната и заяви, че няма руски военни, които да се сражават редом със сирийската армия срещу ислямските бунтовници.

Според Омран ал Зуби тези съобщения са "заченати в западните разузнавателни кръгове", за да внушат, че армията е прекалено слаба без помощ от чужбина, както и да се използват като претекст за продължаване на подкрепата на бунтовниците, борещи се за сваляне от власт на президента Башар ал Асад.

За телевизионния канал на ливанската шиитска групировка "Хизбула" той каза, че "няма руски части и руски военни действия на сирийска територия – нито по суша, нито по вода, нито по въздух".

В понеделник руският външен министър Сергей Лавров каза, че не е тайна, че страната му оказва военно-техническа помощ на Дамаск с цел "официалните власти на Сирия да се борят с тероризма". Москва настоява, че оръжието и оборудването е изпълнение на договори, сключени преди избухването на гражданската война през 2011 г.

Специалисти по въпросите на отбраната, цитирани от "Ройтерс", казват, че военната подкрепа за Асад от страна на Русия и Иран позволява на армията му да устоява на атаките на бунтовниците, които – макар и по-добре въоръжени от преди, благодарение основно на Саудитска Арабия, Турция и САЩ – са почти беззащитни срещу въздушни удари от правителствената армия."Това е един от най-трудните видове войни, защото множество държави и разузнавателни централи се месят с неизчерпаеми средства и множество терористи, идващи от чужбина", коментира още Зуби.

Сподели:

Коментари (0)

ISW: Кремъл отново шантажира САЩ, отклонявайки вниманието им от Киев

ISW: Кремъл отново шантажира САЩ, отклонявайки вниманието им от Киев

Дмитрий Медведев отправи завоалирана заплаха към Вашингтон, заявявайки, че трябва да пренасочат фокуса си от мирните усилия към нормализиране на двустранните отношения между САЩ и Русия.

Financial Time: САЩ постави две условия на Киев, за да гарантират сигурността на Украйна

Financial Time: САЩ постави две условия на Киев, за да гарантират сигурността на Украйна

Високопоставен украински служител твърди пред FT, че САЩ „се отдръпват всеки път, когато може да бъдат подписани гаранции за сигурност“

Киев: Полша помага с усилване транзита на газ към Украйна

Киев: Полша помага с усилване транзита на газ към Украйна

„Полският оператор на газопреносна система Gaz-System и Операторът на газопреносна система на Украйна се споразумяха за поетапно увеличаване на преносния капацитет за внос на газ от Полша до Украйна, считано от началото на февруари 2026 г."