В мускулите на един от медиците е открит радиоактивен цезий-137
Лекарите в Архангелската областна болница не са били предупредени, че пациентите им са пострадали при взрив на ракета с ядрен двигател и са облъчени с радиация.
При един от лекарите, работил с пациентите, в мускулната тъкан е открит радиоактивен цезий-137.
Около 60 от работещите в болницата ще бъдат изпратени в Москва за медицински изследвания, съобщава The Moscow Times.
Тримата пострадали са докарани в болницата голи и завити в прозрачни пластмасови чували. Те били в тежко състояние, но на медиците не била дадена никаква информация за обстоятелствата, при които са получили травмите. Бил направен опит да бъдат изпратени в Москва, но двама починали по пътя към летището.
Едва по-късно на медицинския персонал, контактуващ с пациентите получили оловни престилки, но те не се смятат за надеждна защита.
Те били задължени да подпишат декларация за неразгласяване на информация, а цялата информация за пациентите е иззета.
Припомняме, че на 8 август по време на изпитания се взриви крилата ракета "Буревестник" с ядрен двигател.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Путин заговори за мирни преговори, но върху параметрите от Анкъридж и Истанбул 2022
Отново нарече украинското ръководство „неонацистки режим“
САЩ в ООН: Русия трябва да сключи мир, времето не e на нейна страна
„Стига, стига толкова, време е за незабавно прекратяване на огъня"
ООН започва евакуация на 11 000 моряци, блокирани в Персийския залив заради затварянето на Ормуз
„Осигурихме необходимите гаранции за безопасност и внимателно проверихме условията за безопасно корабоплаване"