"Дейността на руската агентка Мария Бутина е била хфинансирана от московския милиардер Константин Николаев", пише The Daily Beast като се позовава на източник от американската прокуратура.
За да получи пари, тя не се е обръщала директно към олигарха, а към свързания с Кремъл "крал на ПР" Игор Писарски.
Именно Писарски бил лицето за контакт на Бутина, чрез когото тя получавала пари от Николаев, като по този начин е служил за прикритие на финансирането.
Константин Николаев е определян като "олигарх, дълбоко свързан с Кремъл, негови бизнес партньори са близките приятели на Путин Аркадий Ротенберг и Генадий Тимченко, а личното му богатство се оценява на над 1 милиард. Тази информация още веднъж потвърждава, че Бутина е имала "приятели" на високи държавни позиции, както и в бизнеса.
Писарски пък е работил и продължава да работи за редица кремълски организации, както и за политическата партия на Владимир Путин "Единна Русия", а също така за Министерството на транспорта, Министерството на финансите, Министерството на извънредните ситуации, руските пощи и Роспотребнадзор.
The Daily Beast отбелязва, че клиенти на Писарски са "Ростех", "Газпром" и "Банк Москва", които са в санкционния списък на САЩ.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Евродепутатите с червен картон за Скопие: Мястото ви е в ЕС, но не и с палежи и език на омразата
Дебатите в Европейския парламент показаха ясно на властите в Скопие, че европейската интеграция не е автоматичен процес и не може да се крепи на празни политически обещания
Путин е домакин на азиатския форум АСЕАН на фона на натиск от Г-7 в помощ на Украйна
От началото на мащабната си военна офанзива срещу Украйна преди повече от 4 години, Русия активно се стреми да задълбочи политическите и икономическите си връзки с държави от Азия
Ирански танкери с петрол напуснаха зоната на американската блокада
Платформата TankerTrackers, проследяваща пратки и складови наличности на петрол чрез сателитни данни, заяви, че по-късно и трети танкер на NITC също е напуснал обозначената зона