23 Май, 2026

Столтенберг: НАТО иска да избегне нова студена война с Русия

Столтенберг: НАТО иска да избегне нова студена война с Русия

"Това не е стратегическото партньорство, което се стараехме да създадем след Студената война. Но не е и конфронтация, ние не искаме нова студена война", подчерта генералният секретар на алианса. 

Столтенберг отбеляза, че укрепването на силите на НАТО по източния фланг (планираното разполагане в Полша и балтийските страни Литва, Латвия и Естония на 4 батальона в състав от около 4000 военнослужещи) служи за сигнал, че алиансът ще защити всичките си съюзници, ако надвисне заплаха, което е основното послание на НАТО и основната негова сила. 

Повод за изявлението на Столтенберг е изказване на постоянния представител на Русия в Северноатлантическия алианс Александър Грушко, че Москва ще отчете новата конфигурация на силите и ще приеме военно-технически мерки за снижаване на възможните рискове.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Няма да съм на сватбата на Доналд Тръмп-младши,  управлението и любовта към САЩ не ми позволяват

Тръмп: Няма да съм на сватбата на Доналд Тръмп-младши, управлението и любовта към САЩ не ми позволяват

Решението идва в момент, когато преговорите за прекратяване на близкоизточната война изглежда достигат критична точка

Зеленски: Може да постъпи нова информация за готовността на САЩ за участие в преговорите за край на войната

Зеленски: Може да постъпи нова информация за готовността на САЩ за участие в преговорите за край на войната

"Въпросът е как точно ще си сътрудничим, за да постигнем траен и достоен мир", допълни Зеленски.

Путинистката Тълси Габард хвърли оставка като шеф на американското разузнаване

Путинистката Тълси Габард хвърли оставка като шеф на американското разузнаване

В писмо до Тръмп, публикувано в X, тя заяви, че напуска поста директор на Националното разузнаване, за да се грижи за съпруга си, след като той е бил диагностициран с рядка болест