28 Април, 2026

Столтенберг: НАТО не желае нова студена война с Русия

Столтенберг: НАТО не желае нова студена война с Русия

Русия е страна, с която НАТО не иска студена война, заяви днес на Мюнхенската конференция по сигурността генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг, цитиран от ТАСС и "Дарик". По думите му отношенията с Русия трябва да се градят "на отбрана и диалог". "Повече отбрана и повече диалог", подчерта Столтенберг.

Ядреното възпиране остава част от стратегията на НАТО, доколкото никой не бива да си мисли, че може да използва ядрени заплахи в обикновен конфликт, продължи ръководителят на Северноатлантическия съюз.

НАТО ще проведе безпрецедентно след студената война укрепване на източния фланг в отговор на решителните действия на Русия, посочи Столтенберг.

Генералният секретар изтъкна, че не смята алианса за "лунатик, поел към конфликт с Русия". Той допълни, че НАТО не се е отказал от проекта ЕвроПРО, който не е насочен срещу Москва. Ръководителят на организацията съобщи, че е разговарял с руския министър на външните работи Сергей Лавров за възможно провеждане на съвет Русия-НАТО.

Сподели:

Коментари (0)

ОАЕ излизат от ОПЕК и от  ОПЕК+ на 1 май

ОАЕ излизат от ОПЕК и от ОПЕК+ на 1 май

"По време на участието си в организацията направихме значителен принос и още по-големи жертви в полза на всички. Въпреки това е дошло време да насочим усилията си към това, което диктува националният интерес“, се посочва още в съобщението

Санду: Интеграцията ни с Румъния може да ускори пътя на Молдова към ЕС

Санду: Интеграцията ни с Румъния може да ускори пътя на Молдова към ЕС

Тя подчерта, че подобно решение трябва да бъде подкрепено от мнозинството граждани

 WSJ: Войната в Украйна окончателно стана европейска

WSJ: Войната в Украйна окончателно стана европейска

Решението за финансиране, което Орбан одобри тази седмица след поражението си на изборите, е взето в критичен момент за Украйна,