28 Юли, 2026

Студената вълна в Европа взе 20 жертви

Студената вълна в Европа взе 20 жертви

Холандските власти забраниха плаването по прочутите амстердамски канали, за да ги превърнат в достъпни за жителите ледени пързалки, предаде Асошиейтед прес. Сковаващият студ, обхванал голяма част от Европа, не пощади и холандската столица, където за последен път хората караха кънки по замръзналите канали през 2012 г. Властите наредиха да се затворят шлюзовете, за да се образува лед, като се забави движението на водата, съобщава БТА.

Макар още да няма достатъчно лед, а метеоролозите да прогнозират затопляне през уикенда, представител на властите каза, че се прави всичко възможно жителите и гостите на Амстердам да покарат зимни кънки по каналите. От Балтика до Средиземноморието, Европа остава в плен на мразовитото време, дошло от Сибир и взело 20 жертви за четири дни, посочва Франс прес.


Студената вълна, която британските медии нарекоха "Звяра от Изтока", в Холандия кръстиха "Сибирската мечка", в Швеция - "Снежното оръдие", а във Франция - "Москва-Париж", буди опасения за здравето на най-уязвимите, бездомниците или възрастните хора, и причинява проблеми в транспорта. От петък досега в резултат на студовете са починали най-малко 19 души: деветима в Полша, трима във Франция, четирима в Литва, двама в Румъния и един в Италия. 

От единия до другия край на Европа живакът в термометрите спада. В Рим падна сняг за първи път от шест години, а на по-малко от 100 км от Венеция (в Долина Камполуцо, на 1768 м надморска височина) в нощта срещу неделя беше регистрирана температура от минус 40 градуса по Целзий. В шведска Лапландия вчера бяха измерени минус 39,6 градуса, а в австрийския ски курорт Флатниц - 25,4 градуса под нулата, което е рекорд за февруари.

На връх Цугшпице - най-високият в Германия, с височина 2962 м, - през изминалата нощ температурата е паднала до минус 30,5 градуса, рекорд за последните над 100 години в този период от годината. 

Сподели:
Албански опозиционен лидер изнесе секретно военно споразумение със САЩ от парламента

Албански опозиционен лидер изнесе секретно военно споразумение със САЩ от парламента

Управляващата Социалистическа партия поиска лидерът на „Възможност“ да бъде отстранен от парламента за 60 дни заради „тежко и многократно нарушение“

ISW: Путин се опитва да прехвърли отговорността за войната върху руския парламент и обществото

ISW: Путин се опитва да прехвърли отговорността за войната върху руския парламент и обществото

Руският президент е заявил, че Русия трябва да „изпълни съзнанието“ на гражданското си общество с разбирането за значението на войната и да съхрани това чувство за национално единство

Обявиха извънредно положение в руската Тюменска област заради наводнения

Обявиха извънредно положение в руската Тюменска област заради наводнения

Повече от 140 жилища в града са били застрашени от наводнения миналата седмица, съобщават регионалните власти

Коментари (0)