23 Юни, 2026

Сянката на Тръмп прозира зад последните решения на Г-20

Сянката на Тръмп прозира зад последните решения на Г-20

Свободната търговия и борбата с климатичните промени не намериха място във финалното комюнике

Финансовите министри и централните банкери от Г-20 оттеглиха от заключителното си комюнике традиционното осъждане на икономическия протекционизъм и подкрепата си за Парижкото споразумение за климата, отразявайки позицията по тези две теми на новото американско правителство, предаде „Франс прес”.

"Ние работим за укрепване на приноса на търговията за нашите икономики", се посочва в заключителния документ, който бе обект на усилени преговори между водещите финансисти в света днес и вчера в западногерманския град Баден-Баден. В комюникето не се споменава и споразумението от Париж 2015 г., както това бе направено в предишната заключителна декларация, разпространена след срещата в Ханчжоу през 2016 година.

Според редица източници новата американска администрация на Доналд Тръмп, изразявайки враждебни позиции спрямо свободната търговия и борбата против затоплянето на климата, е оказала натиск върху Г-20 по тези две теми в края на преговорите между министрите и съветниците, които бяха първата голяма международна среща за новия американския финансов министър Стивън Мнучин.

Франция съжалява за несъгласието по тези два пункта, заяви френският министър на финансите Мишел Сапен.

„Съжалявам, че днешните ни разговори не можаха да засегнат по удовлетворителен начин двата абсолютни приоритета в света ни и по които Франция иска Г-20 да продължи да действа твърдо и съгласувано”, коментира Сапен.

Сподели:
Техеран: САЩ не може да решава какво ще прави Иран с размразените си активи

Техеран: САЩ не може да решава какво ще прави Иран с размразените си активи

„Отхвърлям всякакви твърдения на Вашингтон, че друга държава трябва да има каквато и да било роля или влияние върху тези решения и процеси“, заяви иранският постоянен представител към ООН в Женева Али Бахрейни

"Нито ток, нито вода, нито нищо, празни магазини ...":  Руснаци масово напускат Крим

"Нито ток, нито вода, нито нищо, празни магазини ...": Руснаци масово напускат Крим

Колоната от автомобили, които напускат полуострова надхвърли 700 коли, а ограниченията на стоките в магазините вече са непоносими за жителите тук

Гутериш призова всяка IT компания да разкрие еко отпечатъка си

Гутериш призова всяка IT компания да разкрие еко отпечатъка си

По-рано през юни проучване на ООН установи, че през 2025 г. центровете за данни са потребявали повече електроенергия от всички страни в света с изключение на десет от тях

Коментари (0)