15 Април, 2026

СЗО призова за по-малко раждания с цезарово сечение

СЗО призова за по-малко раждания с цезарово сечение

По данни на организацията споменатата операция носи отрицателни последствия за майката и за новороденото

Световната здравна организация (СЗО) изрази загриженост относно рязко растящия брой на ражданията с цезарово сечение, без нужните медицински показатели за извършване на операцията, съобщава БТА.

По данни на международната организация през последните години в някои страни от Югоизточна Европа броят на ражданията с цезарово сечение се е увеличил с близо 50 процента. Науката не разполага с никакви доказателства относно наложилото се схващане, че когато подобни процедури надвишат 10 процента от ражданията, се снижава детската смъртност.

СЗО предупреждава, че милиони жени се подлагат на риск при раждане с цезарово сечение, което не се налага от медицински фактори.

По данни на организацията споменатата операция носи отрицателни последствия за майката и за новороденото. При родилката след операцията се увеличават рисковете от помятания при следващи бременности. Що се касае до бебетата, цезаровото сечение е свързано с повишен риск от хоспитализация в отделенията за интензивна терапия на новородените, с повишен риск от астма и затлъстяване, предупреждават медицинските експерти.
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Обмисля се втори кръг от преговори с Иран

Белият дом: Обмисля се втори кръг от преговори с Иран

По думите на говорителката на Белия дом Каролайн Левит, разговори се водят за подновяване на преговорите в Исламабад, но „нищо не е официално“

МВФ: Държавният дълг на Русия ще достигне рекордни стойности

МВФ: Държавният дълг на Русия ще достигне рекордни стойности

Ако не беше войната в Иран, спадът на руската икономика щеше да бъде още по-стремителен.

Мелони: Със Зеленски договорихме тясно сътрудничество в отбраната, Украйна се превърна във водеща държава

Мелони: Със Зеленски договорихме тясно сътрудничество в отбраната, Украйна се превърна във водеща държава

По-рано през деня украинският президент заяви, че сътрудничеството в противовъздушната отбрана е водещият дипломатически приоритет на Киев, ден след като местните власти съобщиха, че руски удари в Украйна са убили седем души, сред тях и дете.