5 Февруари, 2026

Терористи са готвели няколко взрива на мача Германия-Холандия

Терористи са готвели няколко взрива на мача Германия-Холандия

Група от няколко атентатори планирала да предизвика няколко експлозии на футболния стадион в Хановер във вторник вечерта по време на отменената приятелска среща между отборите на Германия и Холандия. Това съобщи германският вестник "Билд", цитиран от Ройтерс.

Изданието твърди, че се е сдобило с копие от документ, предоставен във вторник от германското контраразузнаване на германския министър на вътрешните работи Томас де Мезиер. Съдържанието му било толкова шокиращо, че властите нямали друг избор, освен да отменят мача.

Въз основа на подадени от чужда разузнавателна служба сведения в документа се разяснява подробно как група от няколко атентатори планирала да взриви няколко експлозива на стадиона в Хановер, както и бомба в центъра на града.

Нападателите възнамерявали да вкарат взривните материали на стадиона в линейка, се казва в документа. Водачът им трябвало да заснеме атентата на стадиона. След полунощ се предвиждало да бъде извършен още един атентат, този път на железопътната гара в Хановер. Властите заявиха, че не са открили никакви експлозиви на стадиона.

Премиерът на провинция Долна Саксония, чиято столица е Хановер, каза вчера, че германските власти са разполагали с конкретни информации за заплаха за сигурността, което ги е накарало да отменят футболната среща между Германия и Холандия.

Канцлерът Ангела Меркел също трябваше да присъства на мача.

Засега германското министерство на вътрешните работи не е коментирало публикуваните от "Билд" детайли. Но министър Де Мезиер заяви следното на пресконференция: "Индикациите бяха толкова конкретни, че отмяната на мача бе неизбежна. Дали тези индикации са били реална заплаха или само индикация, ние не знаем".

БТА

Сподели:

Коментари (0)

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

Прокуратурата поиска 20 години зад решетките за отстранения кмет на Истанбул - Имамоглу

От Народнорепубликанска партия обвиняват правителството на Турция в опит за отстраняване на Имамоглу от президентската надпревара. Президентските избори в страната трябва да бъдат проведени през 2028 г.

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Рубио: Ново споразумение за ядрените оръжия с Русия трябва да обхваща и Китай

Държавният секретар на Съединените щати каза това часове преди изтичането на историческия договор Нов СТАРТ между Съединените щати и Русия

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Мъжът, опитал се да убие Доналд Тръмп, получи доживотна присъда

Райън Раут беше признат за виновен по 5 обвинения през септември, след като направи неуспешен опит сам да се защитава в съда. Съдия Канън постанови доживотен затвор, както и допълнителни дълги присъди по останалите обвинения.