„До края на годината доларът ще стане 67 рубли (В момента 1 долар се разменя за 62,1 рубли – б.ред.). Руската валута ще отслабне под влиянието на основни фактори”. За това предупреди главният икономист и директор на Центъра за макроикономически анализ „Алфа банк” Наталия Орлова. „Ние сме освободени от статистиката на платежния баланс през третото тримесечие - въз основа на текущата сметка Русия спечели само два милиарда долара за тримесечието. Вносът се разраства бързо. Това означава, че икономиката не може да се възползва от девалвация”, подчерта Орлова.
„Националната валута запазва сегашното си положение: очакването на растящите цени на петрола и запазването на процента на Федералния резерв на САЩ на сегашното ниво. Въпреки това, потенциалът за растеж на рублата не може да се развие, а до края на годината тя трябва да падне до нивото от около 67 рубли за долар", прогнозира експертът. Тя уточни обаче, че състоянието на рублата не може да се изчислява само на базата на икономиката на САЩ, тъй като Русия има търговски отношения и с други държави.
Още от Свят
Newsweek: Две години след операцията в Курска област: Украйна получи истински коз
Успехите на Украйна в развитието на далекобойните способности могат да укрепят позицията на Киев в отношенията със САЩ и президента Доналд Тръмп
Новата партия на Йозгюр Йозел води пред тази на Ердоган с близо 8 процента
Йозел обяви създаването на новата формация, след като съдът анулира конгреса на РНП, на който той е избран за лидер
Украйна получи рекорден обем военна помощ през юни от началото на 2024 г.
Основният фактор за увеличението е заемът на Европейския съюз Ukraine Support Loan, благодарение на който европейските институции са предоставили 4,3 млрд. евро военна помощ през май и юни