25 Февруари, 2026

The Guardian: Срещата „Източно партньорство“ само ще подчертае провала на ЕС в региона

The Guardian: Срещата „Източно партньорство“ само ще подчертае провала на ЕС в региона

Срещата „Източно партньорство“, която се провежда в Рига, най-вероятно само ще подчертае провала на програмата на ЕС, предназначена да изтръгне шест бивши съветски републики от зоната на влияние на Москва и да ги „привлече в обятията на Брюксел“. Това пише в коментар вестник The Guardian.

„Източно партньорство“ трябваше да осъществи политическата асоциация и икономическа интеграция на ЕС с Азербайджан, Армения, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна, отбелязва изданието. Според изданието, руското вмешателство в украинския конфликт миналата година окончателно е предотвратило европейските планове, при това две от шестте страни – Беларус и Армения вече са приети в Евразийския икономически съюз, който е конкурентен на ЕС. Азербайджан, който има енергийните ресурси, нужни на Европа, загуби интерес към програмата, а президентът Илхам Алиев отказа да присъства на срещата.

Участниците в Евросъюза не могат да изработят единна линия на поведение в тази ситуация и се чудят какво да предприемат - дали да бъдат по-активни в действията си за реализиране на „Източно партньорство“, или да ограничат амбициите си, пише The Guardian.

Сподели:

Коментари (0)

Блъфира ли Путин? Москва предупреждава за саботажи на „Турски поток“ и „Син поток“

Блъфира ли Путин? Москва предупреждава за саботажи на „Турски поток“ и „Син поток“

Изявлението на руския президент повдига въпроси за сигурността на енергийната инфраструктура и за политическата логика зад предупреждението

Ще атакува ли Тръмп Иран - обратното броене тече

Ще атакува ли Тръмп Иран - обратното броене тече

Според наблюдатели това е един от най-критичните моменти в историята на Близкия изток

Нарендра Моди пред Кнесета: Индия стои твърдо зад Израел

Нарендра Моди пред Кнесета: Индия стои твърдо зад Израел

"Ние усещаме вашата болка, споделяме вашата скръб"