6 Декември, 2025

The National Interest: "Десен сектор" е сериозна заплаха за украинското правителство

The National Interest: "Десен сектор" е сериозна заплаха за украинското правителство

От засилването на „Десен сектор” следва да се опасяват не само украинските власти, които се опират на подкрепата на радикалите, но и Вашингтон, тъй като екстремистите могат да провалят плановете на САЩ в региона, пише американското списание The National Interest.

Докато контактните групи продължават да водят преговори, по-важно от когато и да било, отбелязва изданието, е гарантирането на запазването на постигнатия прогрес.

„Десен сектор” има реална възможност да провали мирното разрешаване на конфликта в Украйна, тъй като съчетава радикални идеи с отлично развити и подготвени военни структури, това фактически е армия, намираща се извън държавен контрол.

„Десен сектор” е полезен за Киев, но само докато техните цели съвпадат”, пише National Interest и добавя, че такава ситуация може да представлява сериозен проблем за реализация на целите на САЩ в региона.

Отбелязвайки нежеланието на САЩ официално да разглеждат тази организация като заплаха, изданието смята, че няма нищо странно в това. Според Вашингтон те просто са „предполагаеми съюзници на нашите съюзници“. 

„Ако нещата се погледнат реално, то „Десен сектор” може да представлява сериозна заплаха не само за подкрепяните от Русия сепаратисти, но и за украинското правителство, подпомагано от САЩ“, коментира изданието.

Даже беглото запознаване с доктрината на „Десен сектор”, пише The National Interest, показва нежеланието на тези хора да правят компромиси. Същевременно без преговори между централното правителство и опълченците Минските споразумения ще се провалят и пълномащабният конфликт ще се възобнови, а това ще постави суверенитета на Украйна под още по-голяма заплаха, се казва в публикацията.

„Тъй като популярността на Порошенко спада, „Десен сектор” може да открие огън по плановете на САЩ в региона, като по ирония на съдбата ще помогне на Владимир Путин да защити руските интереси”, отбелязва NI, като обръща внимание върху необходимостта САЩ да се опасяват от растящото присъствие на „Десен сектор” в региона.

Сподели:

Коментари (0)

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Мъск поиска ликвидацията на ЕС

Неговата платформа Х беше глобена от ЕК, тъй като нарушава закона за цифровите услуги на Европейския съюз (DSA) в области, свързани с осигуряването на прозрачност на рекламите и достъпа на изследователите до отворени данни и информация.

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Хакан Фидан: Сирийските демократични сили не смятат да се интегрират в структурите на сирийската държава

Той заяви, че Турция не е дала „празен чек“ на сирийското правителство да репресира.

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Награда за мир: Как ФИФА режисира новото шоу на Тръмп

Тръмп и Инфантино използваха възможността за самореклама и маркетинг. В статута на ФИФА пише, че организацията трябва да е аполитична. Но ръководството ѝ тълкува това правило доста свободно, когато става въпрос за пари.