9 Април, 2026

The Wall Street Journal: Руснаците са в паника! Скоро дронове ще унищожат авиобазата им в Сирия

The Wall Street Journal: Руснаците са в паника! Скоро дронове ще унищожат авиобазата им в Сирия

Руснаците са в паника, защото безпилотни летателни устройва унищожават авиобазата Хмеймим в Идлиб, Сирия. Това пише американското издание The Wall Street Journal.

Според официална информация на руското Министерство на отбраната, само от началото на август са унищожени 16 неизвестни безпилотно устройства, атакуващи авиобазата Хмеймим. През юли там са свалени други 25 безпилотници. Първите атаки бяха още на 5 срещу 6 януари 2018 г., когато загинаха 2-ма руснаци и ранени 10, бяха повредени няколко машини.

Според изданието, ударите на безпилотниците щели да станат всекидневие.   Своя оценка на редовните атаки по Хмеймим даде американо-британската фирма IHS Markit Group, специализирана в отбранителните консултации. Според нея, съюзните на САЩ метежници също атакуват с дронове.  Това обаче са достъпни квадрокоптери напълнени с експлозив и като правило атакуват от 2 км. А против руснаците в Хмеймим се използват далеч по–сложни безпилотници с далечина на полета 50 – 100 км и GPS навигация. Анализът на IHS Markit решително разширява кръга на заподозрените. 

През 2012 г. Алжир купи от РФ зенитния комплекс „Панцир-1С” със 750 ракети 9М331 на цена $38 хиляди за ракета.  В цената обаче са калкулирани и други разходи и след като се приспаднат, остават поне $15 за ракета.   Сега обаче „Панцир” е с нови и по-ефективни ракети 57Э6. Външно те си приличат, но в крайния участък новата ракета е по-бърза от първата (1300 м/сек срещу 900 м/сек), с по-мощна бойна част (20 кг срещу 9 кг). Естествено и електрониката е подобрена. Атакуващите безпилотни устройства обаче не струват повече от 1000 долара за брой.   

Руските военни също си правят сметката. Именно на базата на опита от Сирия конструкторско бюро в Тула вече изпитва малогабаритна ЗУР „Гвоздь”, като основно оръжие за унищожаване на дронове. Тя бе показана на изложбата „Армия-2017”.   Тези компактни ЗУР в пакет по четири ще бъдат поставяни в стандартни пускови контейнери на ЗРПК „Панцир”, като производителите уверяват, че ще бъдат по-евтини от 57Э6 и не по-малко ефективни.

Сподели:

Коментари (0)

Русия хвърли бомби по Днепропетровска и Запорожка области, един е убит, има ранени

Русия хвърли бомби по Днепропетровска и Запорожка области, един е убит, има ранени

По съобщение на Александър Ганжа, началникът на Днепропетровската областна военна администрация, противникът е атакувал три района на региона повече от 10 пъти с дронове и артилерия

Няма прошка: Тръмп обмисля да накаже съюзници, отказали подкрепа за войната с Иран

Няма прошка: Тръмп обмисля да накаже съюзници, отказали подкрепа за войната с Иран

Стопанинът на Белия дом има идея да изтегли сили на САЩ от натовски страни, като ги прехвърли в държави, оказали по-голяма подкрепа на Вашингтон в конфликта в Близкия изток

Остри критики на Тръмп към НАТО след среща с Рюте

Остри критики на Тръмп към НАТО след среща с Рюте

„НАТО не беше там, когато имахме нужда от тях, и няма да бъде там, ако отново имаме нужда от тях“