7 Декември, 2025

The Wall Street Journal: С руски самолет от Венецуела са изнесени 7.4 тона злато

The Wall Street Journal: С руски самолет от Венецуела са изнесени 7.4 тона злато

Николас Мадуро

Правителството на Николас Мадуро е изнесло с чартърни полети най-малко 7,4 тона злато в Уганда, съобщава The Wall Street Journal като се позовава на дипломати, длъжностни лица от Уганда и опозиционни депутати от Венецуела.

Фред Енанга, официален представител на угандийската полиция заявил пред вестника, че златни слитъци с частично заличена маркировка ЦБ на Венецуела е било доставено на два транша в международното летища Ентебе. След това те били откарани в афинажната компания African Gold Refinery (AGR), почти половината от слитъци са били транспортиране за продажба.

По думите на Енанга, за превоза са използвани самолети на руска авиокомпания.

Полицията е извършила обиски в офисите на AGR и конфискувала 3,6 тона златни слитъци. По това време първата партида вече е била изнесена от Уганда, като крайна точка е посочена Турция.

В началото на годината се появи информация, че Централната банка на Венецуела се е опитала да изнесе 20 тона злато в Русия, както и, че руски самолет е доставил злато и долари кеш в Дубай.

През февруари тази година САЩ призова Русия да не участва в сделки, имащи за цел разграбването на Венецуела.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

Задоволство в Кремъл - в новата си стратегия САЩ вече не наричат Русия "пряка заплаха"

"Като цяло това контрастира с подхода на предишни американски правителства", констатира говорителят на Путин.

17 кандидати се борят на днешния вот за кметския пост в Букурещ

17 кандидати се борят на днешния вот за кметския пост в Букурещ

Сред претендентите има депутат, двама кметове на райони, бивш министър, бивш член на Европейския парламент, журналист и актьор.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

Прехвърлянето на тази тежест от САЩ към европейските членове на НАТО би променило драстично начина, по който САЩ, основатели на Алианса работят с най-важните си военни партньори.