17 Януари, 2026

Тръмп подписа указа "Купувай американско, наемай американец"

Тръмп подписа указа "Купувай американско, наемай американец"

Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указа, наречен "Купувай американско, наемай американец". Това стана по време на посещението му в в централата на производителя Snap-on Inc. в Кеноша, Уисконсин.

По време на церемонията, той заяви, че по този начин на първо място ще бъде поставена Америка, ще бъдат защитени нейните граждани и техните работни места.

Това ще бъде направено за сметка на действалото по-рано споразумение НАФТА, което той отдавна се закани да предоговори.

Указът предвижда промени във визова програма, привличаща висококвалифицирани работници.

Той е насочен към няколко департамента, които ще трябва да подготвят нови правила за предотвратяване на имиграционни измами и злоупотреби. Департаментът по вътрешната сигурност, Департаментът на правосъдието, Департаментът на труда и Държавният департамент ще бъдат ангажирани да предложат промени, така че визите H-1B да бъдат давани само на "най-квалифицираните или на най-високо платените кандидати".

Според Белия дом програмата в момента засяга американските работници, тъй като позволява наемане на по-евтина работна ръка, а също така се използва от технологични компании за наемане на повече работници, което пък води до намаляване на надниците.

Около 85 000 визи H-1B се раздават годишно на лотариен принцип. Много отиват при технологични компании, тъй като твърдят, че в САЩ има недостиг на квалифицирани работници.

Сподели:

Коментари (0)

Съветници разубедили Тръмп за планираната атака срещу Иран

Съветници разубедили Тръмп за планираната атака срещу Иран

Според арабски служители, Иран е предупредил за ответни удари срещу американски бази в Катар, ОАЕ и Саудитска Арабия в случай на атака. САЩ нямат достатъчно военни ресурси в региона, за да започнат мащабна офанзива срещу режима и едновременно с това да защитят американските войски и съюзническите сили.

Зеленски: Русия готви атаки срещу енергийни обекти, обслужващи украинските АЕЦ

Зеленски: Русия готви атаки срещу енергийни обекти, обслужващи украинските АЕЦ

"Не забелязваме готовност от страна на агресора да изпълни каквито и да било договорености и да прекрати войната."

Тръмп налага 10% мита на 8 европейски държави - защото са против да завладее Гренландия

Тръмп налага 10% мита на 8 европейски държави - защото са против да завладее Гренландия

Размерът на таксите ще бъде увеличен на 25% на 1 юни, ако не бъде сключена сделка за "пълното и цялостно закупуване на Гренландия".