9 Април, 2026

Тръмп поиска да му организират военен парад "като във Франция"

Тръмп поиска да му организират военен парад "като във Франция"

Доналд Тръмп и Еманюел Макрон на военния парад по повод 14 юли

Американският президент Доналд Тръмп е поискал от Пентагона да организира голям военен парад в столицата Вашингтон, съобщи в. "Вашингтон пост".

Тръмп е отправил искането пред висши американски военачалници в края на януари, след като според информации бил впечатлен от парада по случай националния празник на Франция през миналата година в Париж, на който той присъства лично.

"Това беше един от най-големите паради, които съм виждал. Трябва и ние да направим нещо подобно и да го надминем", заявил президентът.

Искането обаче вече е отправено и официално, като затова потвърдиха от Белия дом.

"Президентът Тръмп изказва невероятна подкрепа за американските военнослужещи, които рискуват техния живот всеки ден, за да пазят страната ни в безопасност. Той поиска Министерството на отбраната да определи дата за честването, на което американците да могат да покажат своята признателност", заяви говорителят на Белия дом Сара Сандърс.

Военни прояви във Вашингтон обикновено се използват само за отбелязване на победата в края на война.

Демократите сравниха плана на Тръмп с демонстрациите на военна мощ, организирани от диктатори. Политици от Демократическата партия разкритикуваха плана и заради разходите, както и заради това, че подобни идеи носят тревожен символизъм.

"Какво абсурдно пилеене на пари.Тръмп действа по-скоро като диктатор, отколкото като президент", коментира в "Туитър" конгресменът Джим Макгавърн.
 
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.