24 Март, 2026

Тръмп уволни 80 посланици

Тръмп уволни 80 посланици

С встъпването си в длъжност новият американски президент Доналд Тръмп освободи всички 80 американски посланици по света, а към момента няма никаква яснота с кого ще ги замени, пише британският в.”Индпидендънт”.

Британското издание отбелязва, че е обичайно една нова администрация да подменя политическите назначения, но обикновено предприема тази стъпка когато има ясни заместници. Случаят с Тръмп не е такъв.

За момента се знае единствено, че губернаторът на Южна Каролина Ники Хейли отива в ООН, колегата му от Айова Тери Бранстад – в Китай, а адвокатът Дейвид Фридман – в Израел. Последният е известен с изключително консервативната си политика и с подкрепата си за идеята посолството на САЩ да се премести в Йерусалим – ход, който силно би затруднил евентуално разделяне на израелските от палестинските територии.

За всички останали щатове към момента цари неяснота. Назначаването на всеки посланик минава през дълга процедура в Конгреса, така че даже да се появят нови и конкретни имена, няма да има как веднага те да заминат на мандат.

Пред таблоида „Ню Йорк Пост” първата жена на Доналд Тръмп Ивана коментира, че би станала посланик в Чехия. Според сравнимия с Тръмп по гръмки изказвания чешки държавен глава Милош Земан, „те не биха могли да изпратят по-добър посланик в Прага”.

Сподели:

Коментари (0)

Мадяр иска разследване за държавна измяна и доживотна присъда  за Орбан

Мадяр иска разследване за държавна измяна и доживотна присъда за Орбан

Скандалът се разраства на фона на рязко влошени отношения между Унгария и партньорите й в ЕС.

 Нетаняху говори с Тръмп и му се опъна: Ударите продължават

Нетаняху говори с Тръмп и му се опъна: Ударите продължават

Израелският премиер подчерта, че жизненоважните интереси на страната ще бъдат защитени „при всякакви обстоятелства"

В Кремъл опровергаха твърденията за споразумение със САЩ за обмен на разузнавателни данни

В Кремъл опровергаха твърденията за споразумение със САЩ за обмен на разузнавателни данни

"Смятаме ударите по ядрени обекти за потенциално изключително опасни и способни да имат дори необратими последици. Затова руската страна, заемайки изключително отговорна позиция по този въпрос, нееднократно е изразявала своята загриженост“, заяви Песков