9 Април, 2026

Ципрас и Каменос отлагат признаването на новото име на Македония за 2019-та

Ципрас и Каменос отлагат признаването на новото име на Македония за 2019-та

Алескис Ципрас и Панос Каменос

Гръцкият премиер Алексис Ципрас и лидерът на коалиционния партньор на СИРИЗА - "Независими гърци" Панос Каменос са се договорили да отложат за март следващата година разговорите за Договора от Преспа, според който Македония променя името си на "Северна Македония" срещу признаване от Атина и сваляне на пречките за членството на страната в ЕС и НАТО.

Договорът е бил основна тема на разговорите, според гръцката агенция АНА-МПА, цитирана от македонския вестник "Вечер", макар че липсва официална информация.

Позовавайки се на източници от правителството агенцията твърди, че Ципрас и Каменос са постигнали съгласие, че в конкретния момент за Гърция са най-важни икономиката и политическата стабилност.

Двамата решили, че не бива Договорът от Преспа да застраши работата на правителството и затова ще отложат разговора за него за март 2019 година.

Припомнаме, че "Независими гърци" категорично се обявиха против Договора от Преспа, защото не са съгласни северната им съседка изобщо да включва в името си думата "Македония" и заплашиха, че ако Ципрас го внесе в парламента за разглеждане и одобрение, те ще напуснат правителството и ще предизвикат предсрочни избори.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски отговори остро за скандала около „Дружба“: Русия възможност да печели от каквото и да било

Зеленски отговори остро за скандала около „Дружба“: Русия възможност да печели от каквото и да било

Той също така отбеляза, че обемите петрол, транспортирани по този маршрут, не оказват съществено влияние върху световните це

Иран ще пропуска през Ормузкия проток не повече от 15 кораба дневно

Иран ще пропуска през Ормузкия проток не повече от 15 кораба дневно

Спореид руската агенция ТАСС, това е в съгласие със сключеното примирие със САЩ

Русия става концлагер! Върховният съд обяви движението "Мемориал",  с "Нобел за мир", за  екстремистка организация

Русия става концлагер! Върховният съд обяви движението "Мемориал", с "Нобел за мир", за екстремистка организация

През 2024 г. лидерът на "Мемориал" Олег Орлов бе осъден на лишаване от свобода за "дискредитиране на въоръжените сили", понеже е протестирал срещу войната в Украйна и е обвинявал президента Путин, че върви към фашизъм