23 Май, 2026

Ципрас: Искаме раните от бежанската криза да бъдат излекувани

Ципрас: Искаме раните от бежанската криза да бъдат излекувани

Гръцкият премиер Алексис Ципрас защити правото на Атина да компенсира тези, които, по думите му, са направили саможертва по време на икономическата и бежанската кризи. В изказване от Берлин преди срещата си с канцлера Ангела Меркел премиерът каза, че гърците заслужават справедливо отношение към тях.

„Искаме раните от кризата да бъдат излекувани за всички, които направиха огромни саможертви в името на Европа и Европейската стабилност", каза той пред репортери.  Вчера гръцките депутати одобриха отпускане на допълнителни еднократни помощи за пенсионери с пенсии под 850 евро. Това обаче докара на Атина конфликт с кредиторите, които заявиха, че мерките, включващи и данъчни облекчения за част от островите в Егейско море. Всички плащания ще струват на Гърция общо 617 млн. евро.

Въпреки твърденията на Атина, че добавките към пенсиите ще дойдат от данъчен излишък в размер на 1 млрд. евро, от европейските кредитори заявиха, че те повдигат „значителни притеснения". В сряда говорител на ръководителя на еврогрупата Йерун Дейселблум заяви, че еврозоната замразява наскоро обявените мерки за облекчение на дълга на Гърция, тъй като не е била уведомена за решението на гръцките власти да отпускат допълнителни средства.

Сподели:

Коментари (0)

Преговорите в ООН за неразпространение на ядрените оръжия се провалиха за трети пореден път

Преговорите в ООН за неразпространение на ядрените оръжия се провалиха за трети пореден път

Зеленски: Предложението Украйна да стане "асоцииран член" на ЕС е несправедливо

Зеленски: Предложението Украйна да стане "асоцииран член" на ЕС е несправедливо

"Сега е точният момент да се напредне по въпроса за пълноправното и съдържателно членство на Украйна"

САЩ разсекретиха нови файлове с НЛО - видео показва изтребител, стрелящ срещу въздушен обект

САЩ разсекретиха нови файлове с НЛО - видео показва изтребител, стрелящ срещу въздушен обект

В друг случай пилот на американски хеликоптер, разследващ мистериозни „светещи топки“, разказва, че те се движели с много висока скорост и е било невъзможно да бъдат преследвани