30 Април, 2026

Ципрас поиска намаляване на гръцкия дълг с 30% и 20 години гратисен период

Ципрас поиска намаляване на гръцкия дълг с 30% и 20 години гратисен период

Гръцкият премиер Алексис Ципрас направи ново обръщение към нацията, в което отново призова гърците да гласуват с "не" срещу ултиматумите на международните кредитори, предаде Ройтерс. 

Ципрас подчерта, че публикуваният анализ на Международния валутен фонд, който показва, че Гърция няма да бъде в състояние да обслужва своя дълг, оправдава решението на кабинета да отхвърли предложението на кредиторите.

Ципрас заяви, че иска намаляване на гръцкия дълг с 30 процента и 20-годишен гратисен период за изплащане на остатъка. Така, по неговите думи, ще се гарантира жизнеспособността на дълга, който в момента се равнява на близо 180% от БВП.

Ципрас посочи още, че никой не се съмнява в мястото на Гърция на Стария континент и гласуването с "не" не означава скъсване с Европа. Той допълни, че вотът в неделя не е определящ за членството на Атина в еврозоната.

В последното си обръщение преди вота Ципрас призова гръцкия народ да вземе решение спокойно за бъдещето си преди да упражни правото си на вот.

Междувременно германският министър на финансите Волфганг Шойбле заяви, че ще отнеме време, докато се стигне до някакъв резултат от новите преговори с Атина след референдума. В интервю за в. "Билд" Шойбле подчерта, че преговорите ще се водят на съвсем нова основа и при много по-тежки икономически условия.

Сподели:

Коментари (0)

Най-големият самолетоносач в света приключи рекордна мисия, завръща се у дома

Най-големият самолетоносач в света приключи рекордна мисия, завръща се у дома

„Джералд Р. Форд“, участвал във войната срещу Иран и операции по залавянето на венецуелиския лидер Мадуро, се очаква да се върне в базовото си пристанище във Вирджиния в средата на май

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Тръмп: Путин е бил готов да сключи мирно споразумение, но някои хора са му попречили

Това изявление той направи по време на среща с астронавтите от мисията „Артемида-2“ в Белия дом

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“