29 Януари, 2026

Ципрас втвърди тона към Анкара, настоя да освободи задържаните гръцки войници

Ципрас втвърди тона към Анкара, настоя да освободи задържаните гръцки войници

Те са обвинени в "опит за военен шпионаж", както и навлизане в забранена военна зона.

Премиерът на Гърция Алексис Ципрас втвърди тона към Анкара. Той настоя Турция незабавно да освободи двамата задържани гръцки войници, предаде АФП.

"Човешкият живот и човешката свобода не са, и не трябва да бъдат, пешки на властови игри и изнудване", написа Ципрас в съобщение до вестник Documento.

Турция арестува двама гръцки войници, които по грешка пресякоха границата между двете страни на 2 март. Войниците твърдят, че са изгубили пътя заради гъста мъгла. Гърция се надяваше двамата  да бъдат освободени преди Великден.

Атина енергично оспорва твърденията на Анкара, че турските власти са предоставили подробности за повдигнатите обвинения. Гърция няма информация на какви доказателства се основават. Според Анадолската агенция войниците са обвинени в "опит за военен шпионаж", както и навлизане в забранена военна зона.

Сподели:

Коментари (0)

Рубио подгрява терена за нов кръг от преговори между Русия и Украйна

Рубио подгрява терена за нов кръг от преговори между Русия и Украйна

Държавният секретар на САЩ разкри кой е стратегическият въпрос, по който разногласията се оказват трудно преодолими

Архиепископ на УПЦ за поруганата обител в Одеса: Изпитвам болка в сърцето

Архиепископ на УПЦ за поруганата обител в Одеса: Изпитвам болка в сърцето

Белгородският архиепископ Силвестър (Стойчев) — викарий на Киевската митрополия и ректор на Киевската духовна академия и семинария — коментира случилото се в Одеският Свято-Успенски мъжки манастир на Украинската православна църква

NYT: Тръмп си присвоява пълна власт над Газа - изтече документ от „Борда за мир“

NYT: Тръмп си присвоява пълна власт над Газа - изтече документ от „Борда за мир“

Той ще бъде председател на борда с неограничени правомощия, ще може да одобрява военни командири и да назначава ключови фигури в цялата управленска структура. Бордът ще разполага с „цялата преходна законодателна и изпълнителна власт, извънредни правомощия и администриране на правосъдието“ в Газа.