27 Юли, 2026

Турски военни аташета се укриват в Италия след опита за преврат

Турски военни аташета се укриват в Италия след опита за преврат

Турският външен министър Мевлют Чавушоглу обяви пред частната телевизия NTV, че някои дипломати все още се укриват, след като Турция започна чистка сред армията и държавните служители след неуспешния опит за преврат. 

Около 300 служители на външното министерство са били уволнени, включително двама посланици. Чавушоглу коментира, че Анкара все още чака отговор от САЩ относно случай на потърсил убежище в Америка турски офицер.

Турският външен министър заяви, че ще бъдат предприети правни действия спрямо дипломатите, укрили се от разследването на опита за преврат миналия месец, цитира думите му БТА.

Чавушоглу изтъкна, че крайният срок, определен за дипломатите, повикани обратно в Турция в рамките на разследването, е изтекъл днес. Министърът даде да се разбере, че спрямо онези, които не са сторили това, ще бъдат предприети правни действия.

В интервюто той каза още, че двама турски държавни служители в Бангладеш са избягали в Ню Йорк, а двама военни аташета в Гърция са избягали в Италия. Гръцките власти са установили, че двамата полковници от военноморските и от сухопътните сили са напуснали Гърция с ферибот за Италия на 6 август заедно със семействата си. Единият от полковниците има брат в Холандия, посочи още министърът, като допълни, че както Италия, така и Холандия са били уведомени.

След опита за преврат Турция, която има втората най-голяма армия в НАТО, освободи хиляди войници, включително 40% от генералите.

Общо 160 членове на армията са издирвани във връзка със събитията от 15 юли.

Сподели:
FT: Една държава от ЕС принуждава целия съюз да промени подхода си към санкциите срещу Русия

FT: Една държава от ЕС принуждава целия съюз да промени подхода си към санкциите срещу Русия

Според изданието Европейският съюз обмисля нов подход към санкциите срещу Русия, след като Гърция блокира приемането на 21-вия пакет ограничения, за да защити корабната компания Dynagas.

Русия порази пътнически автобус в Славянск

Русия порази пътнически автобус в Славянск

"Сутринта в понеделник, 27 юли, Славянск беше под противников обстрел. В 9:20 ч. сутринта пътнически автобус, намиращ се в квартал Черевкивка, беше ударен", съобщи началникът на градската военна администрация на града Вадим Лях

Путин призна недостатък на „Циркон“, но ракетата остава опасна, обяснява експерт

Путин призна недостатък на „Циркон“, но ракетата остава опасна, обяснява експерт

По думите му едно от основните ѝ предимства е възможността да бъде изстрелвана по сложна траектория.

Коментари (0)