17 Юни, 2026

Турският премиер иска арести на гюленисти в Босна и Косово

Турският премиер иска арести на гюленисти в Босна и Косово
Бинали Йълдъръм

Повече твърди действия срещу последователите на движението на Фетхуллах Гюлен в Босна и Херцеговина поиска турският премиер Бинали Йълдъръм.

Анкара иска от Сараево да продължи мерките срещу гюленистите, за да се прекъсне тяхното влияние в образователната система и бизнеса.

"Босненското правителство реагира бързо на опасността от терористичната организация ФЕТО, като зае твърда позиция срещу организаторите на опита за преврат в Турция. Но последователите на ФЕТО продължават да развиват своята дейност, те са пуснали пипалата си в 160 държави по света, включително и в Босна. Надявам се властите да им се противопоставят решително", заяви той по време на посещението си в Сараево.

След неуспешния опит за военен преврат Турция оказа сериозен натиск върху своите съюзници да затворят всички организации от мрежата на ислямския проповедник, който живее в изгнание в САЩ.

Босна и Херцеговина не предприе конкретни стъпки срещу училищата, за които се смята, че са финансирани от мрежата на Гюлен, но някои турски учители напуснаха страната под политически натиск.

Междувременно в Косово бяха арестуваха шестима турски граждани, свързани с училища, финансирани от Фетхуллах Гюлен. Веднага след това те са били депортирани в Турция.

Операцията е била съвместна с турската разузнавателна агенция МИТ и косовските тайни служби.

Сподели:
Украйна твърди: ВСУ осуетиха планове за настъпление към Запорожие и Днепър чрез удари по логистиката

Украйна твърди: ВСУ осуетиха планове за настъпление към Запорожие и Днепър чрез удари по логистиката

По думите на говорителя на Силите на отбраната срещу украинските сили действат руските групировки „Днепър“ и „Восток“, чиято численост през последните седмици е нараснала до над 213 000 военнослужещи

Удари на Израел в райони на Южен Ливан

Удари на Израел в райони на Южен Ливан

Израелски бойни самолети са атакували района Набатия ал Фаука и източните покрайнини на съседния град Кфар Тебнит.

Гърция разглежда изпращането на най-големия си кораб "Прометей" за мисия в Ормуз

Гърция разглежда изпращането на най-големия си кораб "Прометей" за мисия в Ормуз

Сред обсъжданите в момента планове е предоставянето и на фрегата от клас MEKO, която вече участва в европейската операция „Аспидес“ за ескортиране на търговски кораби в Червено море

Коментари (0)