"Ислямът е основна религия в Европа и това ще бъде така. Преди половин столетие в Европа дойдоха млади и смели хора от всички краища на Анадола, и благодарение на тях израснаха куполни джамии, които със сигурност ще бъдат защитени от посегателства. Ние ще продължим да се борим срещу всички, които посягат с ръцете си към тях", каза Давутоглу на среща с турски гастарбайтери в Цюрих.
Той акцентира и на факта, че въпреки всички пречки и провокации Турция не отстъпва от стратегическото си решение да се интегрира в ЕС.
"Ние ще станем част от Европа. И знаете ли защо? Турция извън Европа – това би бил сериозен пропуск. По-важното е, че ние ще продължим пътя си към Европа заради всички 45 милиона мюсюлмани в страните от ЕС, които представляват нашата религия, език и култура. С тях ние ще се интегрираме в ЕС и това със сигурност ще стане един ден. Но няма да се молим, няма да просим, нито ще искаме специални привилегии, напротив, ще влезем в ЕС с вдигната глава и чест. С нашите религия, език и обичаи ще влезем в ЕС и това е сигурно", категоричен е Давутоглу.
Според него, ако Европа има намерението да бъде световна сила, няма как това да стане без членството на Турция, а и излизането от икономическата криза е невъзможно без динамиката и предприемачите на страната му.
"Ние не сме тежест за Европа, ние сме лек за нея, който ще й помогне да се изправи и да върне силата си. Ако европейците имат нужда от работа, сега ние им предлагаме вратата на развиваща се Турция", коментира премиерът Давутоглу.
Още от Свят
Русия "опакова" танкерите от сенчестия си флот в Черно море с антидронови мрежи
„Дори филмите „Лудия Макс“ не могат да се конкурират с това“, каза геополитическият анализатор и ръководител на турската консултантска фирма Bosphorus Observer, Йорюк Ишък
Украйна порази руския ракетно-космически център "Прогрес" и летището "Саваслейка"
„Союз-2.1б“ се задейства със руската сателитна групировка „Рассвет“ – системата за спътникова връзка, която Русия позиционира като аналог Starlink, – се казва в съобщението
Трима загинаха, а 11 са ранени в преобърнал се микробус край Диарбекир в Турция
По предварителна информация пътниците в микробуса са пътували от Диарбекир към Муш, за да отидат на годежна церемония