24 Август, 2026

Турция и ЕС се срещат за бежанската криза

Турция и ЕС се срещат за бежанската криза

Лидерите на европейския съюз ще предложат на Турция пари и помощ за кандидатурата й в замяна на нейното сътрудничество за миграционната криза на срещата в неделя, въпреки ключовите различия, които трябва да бъдат изгладени, съобщи AFP. 

Според представители на властите, ЕС е готов да се съгласи на 3,2 милиарда евро заем за Турция, за да й помогне да спре притока на бежанци към Европа от конфликта в Сирия, 2,2 милиона от които в момента са в Турция. 

Министър-председателят Ахмет Давутоглу, който подкрепя президента Реджеп Таийп Ердоган, също така е на път да реализира сделката за отварянето на замразените преговорите с 28-членния блок. 

Но свалянето на руския самолет край сирийската граница във вторник, както и решението на президента Ердоган да пропусне срещата, най-вероятно ще добави още проблеми към вече сложните и недоверчиви отношения между Брюксел и Анкара.

Сподели:
Бесент: Прекъсваме всички жизненоважни икономически връзки на тираничния режим в Иран

Бесент: Прекъсваме всички жизненоважни икономически връзки на тираничния режим в Иран

Министерството на финансите на САЩ е определило "пет ключови сектора – дигитални активи, технологии, злато, авиация и корабоплаване, които иранският режим използва в опит да поддържа изпитващата затруднения икономика“

Гърция създава база за дронове на остров Родос

Гърция създава база за дронове на остров Родос

Базата ще бъде втората от този тип в Гърция, другата е на остров Скирос

Макрон призова съюзниците за по-решителна борба срещу руския „сенчест флот“

Макрон призова съюзниците за по-решителна борба срещу руския „сенчест флот“

Франция вече е задържала няколко петролни танкера, за които разполага с данни, че принадлежат към „сенчестия флот“ и допринасят за генерирането на приходи за руската военна икономика

Коментари (0)