26 Декември, 2025

Турция: Папата е кръстоносец, не е имало геноцид срещу арменците

Турция: Папата е кръстоносец, не е имало геноцид срещу арменците

Турция осъди изявлението на папа Франциск, че масовите избивания на арменци през миналия век от страна на Османската империя са геноцид, заявявайки че то носи "менталността на кръстоносните походи", предава AFP.

"Това не е обективно изказване, което отразява реалността", заяви турски вице-премиер в събота.

"За съжаление, тази трагедия, този геноцид, е първата от тежката серия от катастрофи през миналия век", заяви папата по време на посещение в президентския дворец в Ереван.

Когато Франциск последно използва термина във Ватикана през 2015 г., при отбелязването на 100 години от избиванията, Анкара гневно отзова своя представител при римокатолическата църква.

Турция, като е държава-наследник на Османската империя твърди, че случилото се през 1915 г. е колективна трагедия, от която са страдали арменци и турци.

Сподели:

Коментари (0)

Коледното обръщение  Чарлз III засилва ролите на двама от кралското семейство

Коледното обръщение Чарлз III засилва ролите на двама от кралското семейство

В речта си 77-годишният крал говори за жизнения „път на търсене“, споменавайки библейската история за влъхвите, които преодоляват физически и морални изпитания и намират вътрешна сила.

Патриарх  Даниил цитира Йоан Златоуст:  Името на Църквата не е име на разделение, а на единение и на съгласие

Патриарх Даниил цитира Йоан Златоуст: Името на Църквата не е име на разделение, а на единение и на съгласие

Православната църква е длъжна още по-високо да издигне своя глас в общо свидетелство за светлината и мира, които Христос ни донесе със Своето раждане

САЩ: Нигерия одобри ударите срещу джихадистките групи, свързани с ИДИЛ

САЩ: Нигерия одобри ударите срещу джихадистките групи, свързани с ИДИЛ

Те са били одобрени от законодателството на Нигерия“, заяви представител на Пентагона, пожелал да остане анонимен, без да посочи дали нигерийската армия е участвала в операцията. |