7 Декември, 2025

Турция прогони обратно сирийски бежанци

Турция прогони обратно сирийски бежанци

Десетки сирийски бежанци са били депортирани от Турция. Те са били върнати в Сирия от турските власти. Това ги е поставило в риск от сериозно нарушаване на човешките права, обяви "Амнести интернешънъл". 

Организацията съобщи още, че около 80 сирийски бежанци, които преди са били държани в център в турския град Ерзурум, са били изгонени в нарушение на международното право, което забранява на страна да връща бежанци в конфликтни зони, където животът им би бил в опасност.

"Амнести" обяви още, че други 50 сирийски бежанци са били задържани във финансиран от ЕС център след участието им в мирен протест срещу забраната да влязат в Гърция през септември. Всички те са изправени пред депортация.

Основната част от бежанците, които са държани в Ерзурум, са сирийци, които бяха задържани в центъра през септември в Истанбул и Одрин. Те са се надявали да успеят да прекосят границата по суша, за да не предприемат опасното пътуване по море.

Мобилните им телефони са отнети, те не могат да информират семействата си къде се намират.

"Амнести" са документирали и няколко случая на побой над сирийски бежанци в центъра. От организацията твърдят, че бежанци са били принуждавани да подписват документи, в които пише, че доброволно се съгласяват да бъдат депортирани.

В Турция към момента има около 2.2 милиона бежанци.

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Русия да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Русия да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Еманюел Макрон заяви, че на 8 декември ще се срещне в Лондон със Зеленски, британския премиер Киър Стармър и германския канцлер Фридрих Мерц, за да направят общ преглед на преговорите по американския проект за прекратяване на почти четиригодишната война.