Руската военна авиация не може да използва авиобазата на НАТО Инджирлик в Турция, заяви днес турският вицепремиер Нуман Куртулмуш, цитиран от ТАСС.
Той уточни, че Русия няма право да използва базата, защото "не е членка на
НАТО".
По-рано премиерът Бинали Йълдъръм каза, че "при нужда" руските военни
може да използват тази авиобаза.
"Инджирлик се ползва не само от САЩ. Това правят и други страни",
каза тогава премиерът, като добави, че не са получавани подобни искания от
Русия.
Разрешение за ползване на базата Инджирлик в южния окръг Адана имат САЩ,
Германия, Великобритания, Катар, Саудитска Арабия. Оттам авиацията на страните
членки на международната коалиция за борба с терористичната групировка
"Ислямска държава"
Още от Свят
СЗО: Двукратно по-бързият темп на затоплянето в Европа е рисков за хората
"Данните са ясни: температурите в цяла Европа се повишават приблизително два пъти по-бързо от средния световен темп", каза генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Гебрейесус
Европейски лидери предупреждават за нова заплаха от Изток
Причина за безпокойството на Лондон, Париж и Берлин са действия на Китай във водите на изток от Тайван, които застрашават регионалната стабилност и свободно корабоплаване
ЕС: Използването на звуково оръжие в Сърбия да бъде разследвано без политически натиск
"Очакваме всяко разследване по този въпрос да бъде проведено изцяло в съответствие със закона и без никакъв политически натиск или впечатление за политическо влияние“, каза говорителят на Европейската комисия Гийом Мерсие