27 Май, 2026

Туск започва балканска обиколка, подготвя срещата на върха в София

Туск започва балканска обиколка, подготвя срещата на върха в София
Доналд Туск

От канцеларията на Доналд Туск съобщиха, че той ще бъде на обиколка в Западните Балкани между 24 и 27 април. Тя ще включва посещения в Албания, Черна гора, Сърбия, Босна и Херцеговина, Косово и ще завърши в Скопие със срещата Бърдо-Бриони на 27 април.

Целта на процеса Бърдо-Бриони е да събере лидерите на Западните Балкани, както и тези на Словения и Хърватия, за да се укрепи политическия диалог и да се повиши нивото на доверие за решаване на двустранните и регионални спорове.

Туск ще се срещне с министър-председателя Зоран Заев. Срещата с президента Георге Иванов не е в официалния дневен ред.

Целта на това турне е да подготви предстоящата среща на високо равнище за Западните Балкани в София на 17 май.

„Европейският съюз продължава да бъде най-надеждният партньор за целия регион. Той е най-големият инвеститор, най-големият донор, най-големият търговски пазар и най-доброто обещание за по-добро бъдеще за гражданите. Нашата среща на върха трябва да потвърди европейската перспектива за региона. И най-важното е, че трябва да подобри по конкретен начин връзките в и с региона“, каза Доналд Туск пред Европейския парламент на 18 април.

Сподели:
Украйна въвежда „логистически локдаун“ за руската армия: Фьодоров разкри подробности

Украйна въвежда „логистически локдаун“ за руската армия: Фьодоров разкри подробности

Още това лято руската армия трябва да усети „логистически локдаун“ благодарение на засилените удари със сре

Потвърдено: Техеран е получил проект за споразумение със САЩ

Потвърдено: Техеран е получил проект за споразумение със САЩ

Иран трябва да възстанови търговското корабоплаване през Ормузкия проток до нивата преди войната в рамките на един месец

Ататюрк би се обърнал в гроба: Как от символ на надежда Кълъчдароглу се превръща в съучастник на Ердоган

Ататюрк би се обърнал в гроба: Как от символ на надежда Кълъчдароглу се превръща в съучастник на Ердоган

Ако обаче президентът не успее да овладее сериозната криза, дори и една отслабена опозиция може да представлява голям проблем за него на изборите

Коментари (0)