18 Април, 2026

Убиха сирийския министър на отбраната

Убиха сирийския министър на отбраната

Обект на нападението с кола бомба, при което е загинал министърът на отбраната, е била сградата на Службата за национална сигурност по време на заседание на министри и членове на службите за сигурност.

При атентата са ранени няколко високопоставени "силовици", включително вътрешният министър Мохамед Ибрахим аш Шаар и шефът на разузнаването Хишам Бехтияр.

По-късно в болница е починал шуреят на президента Башар Асад и заместник-вътрешен министър Асеф Шаукат, съобщиха телевизията на движението Хизбула "Ал Манар" и източник от силите за сигурност в Сирия.

Сирийската бунтовническа ислямистка групировка Лиуа ал Ислам (Бригадата на исляма) пое отговорността за атентата в Дамаск в изявление във Фейсбук, предаде Ройтерс. Говорител на групировката потвърди пред агенцията по телефона автентичността на съобщението.

Малко по-късно Свободната сирийска армия също пое отговорност за атаката. "Това е вулканът, за който споменахме, ние едва сега започваме," заяви нейният говорител Касим Саадедин.

Според източник от сирийските сили за сигурност, цитиран от Ройтерс, атентаторът е работел като телохранител на вътрешния кръг на президента Асад. Според "Ал Манар" обаче терористичният акт е бил извършен от роднина на едно от длъжностните лица, който успял да проникне в сградата.

Активисти в Дамаск съобщиха, че Републиканските гвардейци са отцепили столичната болница "Шами", където са закарани пострадали от нападението.

Телевизия Ал Арабия съобщи, че бунтовници са стреляли по охраната на президентския дворец в Дамаск.

{fcomment}

Сподели:

Коментари (0)

Украйна нанесе нощни удари върху четири нефтопреработвателни обекта в Русия

Украйна нанесе нощни удари върху четири нефтопреработвателни обекта в Русия

Сред ударените съоръжения е и нефтеният терминал РПК-Висоцк Лукойл-2 в Ленинградска област

Във Франция затваря един от големите автомобилни заводи на Европа

Във Франция затваря един от големите автомобилни заводи на Европа

Заводът, построен от Ford преди Втората световна война, преди е бил собственост на Chrysler и Peugeot, а от 2021 г. е част от Stellantis

"Дойче веле": Иран пак блокира Ормузкия проток

"Дойче веле": Иран пак блокира Ормузкия проток

Причината, посочена от иранския председател на парламента Мохамед Багир Галибаф, е морската блокада, наложена от САЩ за всички кораби, тръгнали към или от Иран