24 Май, 2026

Удължават плана "Юнкер" с две години

Удължават плана "Юнкер" с две години

Европейските финансови министри днес се споразумяха дейността на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ) да бъде продължена с две години, като той мобилизира допълнителни 185 милиарда евро до общо половин трилион евро инвестиции в икономиката на ЕС до 2020 г.

Досегашният план за фонда, известен като "План Юнкер" на името на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, предвиждаше ЕФСИ да гарантира частни инвестции в европейската икономика от 315 млрд. евро от 2015 г. до 2018 г. включително.

За първата година от работата на фонда са одобрени инвестиционни проекти на обща стойност 154 млрд. евро в 27 държави-членки в подкрепа на 376 000 малки и средни предприятия, съобщи Съветът на ЕС.

С внесения си капитал от европейския бюджет Европейската инвестиционна банка и ред държави-членки ЕФСИ осигурява гаранции по кредити за частни проекти в рискови сектори на икономиката като инфраструктура, енергетика, високи технологии. 

Сподели:

Коментари (0)

Брожение сред републиканците, съдбата на Тръмп зависи от развръзката с Иран

Брожение сред републиканците, съдбата на Тръмп зависи от развръзката с Иран

В Републиканската партия цари нервност във връзка с междинните избори за Конгреса през есента

Зеленски: Русия готви комбинирана атака, включително с "Орешник"

Зеленски: Русия готви комбинирана атака, включително с "Орешник"

„Руското безумие наистина е безгранично, затова, моля, пазете живота си – използвайте укритията“

Тръмп: Приближаваме се все повече към споразумение с Иран

Тръмп: Приближаваме се все повече към споразумение с Иран

"Ще подпиша само сделка, в която получаваме всичко, което искаме"