Руският посланик отказал участие зедно с украиенския дипломат
"Русия извърши открита агресия срещу Украйна. Ако в Крим и Донбас руската държава прикриваше учстието си чрез "зелените човечета и така наречените сепаратисти, то в Керченския пролив имаше открита агресия извършена от руски военни кораби срещу Украйна", заяви посланикът на Украйна у нас Н.Пр. Виталий Москаленко.
Той отхвърли твърденията, че украинските катери са навлезли незаконно в руски териториални води и припомни, че става дума за Крим, който е украинска територия окупирана от Русия.
"Русия извършва пълзяща анексия на Азовско море. Всичко започна от април месец, когато Русия започна да задържа украински кораби и така да нагнетява напрежение. В момента има 35 наши кораба, които са блокирани в пристанищата в Азовско море", обясни посланикът.
По повод военното положение Москаленко обясни, че то ще бъде задействано само ако Русия изърши нападение срещу Украйна, както и, че правата на украинските граждани, включително и на етническите българи ще бъдат защитени.
Според него, подобна авантюра е нужна на Путин, а не на Порошенко.
Още от Свят
WSJ: Иран се връща към ядрени преговори, Вашингтон и Техеран се завръщат в изходна точка
Техеран е научил, че може да преживее най-лошото, което Вашингтон може да му поднесе, но все още се нуждае от облекчаване на санкциите, за да предотврати икономическото бедствие
Тласък за мир в Украйна: Лидерите на Г-7 за новите санкции срещу Русия
Тръмп беше заявил, че санкциите срещу Русия, които бяха частично облекчени поради войната между Иран и Израел за стабилизиране на цените на петрола, могат да бъдат възстановени, след като бъде обезпечен активният трафик на петролни танкери през Ормузкия проток
Украински изтребител Су-24М се разби в Хмелницка област, служители на реда иззеха черната кутия
Бомбардировачът е изпълнявал конкретна бойна задача, засега няма подробности за причините за тежкия инцидент