23 Май, 2026

Украйна даде пример на България - прие Закон за лустрация

Украйна даде пример на България - прие Закон за лустрация

Украинският президент Петро Порошенко подписа приетия от Върховната рада закон „За изчистване на властта", предадоха информационните агенции.

„Подписах закона за лустрацията. Слава на Украйна!" - написа в профила си в Twitter украинският държавен глава.

Припомняме, че лустрацията беше поставена като едно от основните искания от активистите на Майдана в Киев. По този начин Украйна даде пример на България и на родните политици, които 25 години не постигнаха съгласие по тази тема, болезнена за обществото и с непоправими последствия за страната ни днес.

Законът за изчистване на властта предвижда процедура за проверка при назначаване в органите на властта.

На проверка ще подлежат кандидатите за членове на правителството, за директор на националната банка, антимонополната комисия, фонда за държавното имущество, службите за сигурност, външното разузнаване и президентската администрация.

Ще бъдат проверявани и всички съдии, всички чиновници в службите за сигурност, главната прокуратура, висшия съдебен съвет и централната избирателна комисия.

Сподели:

Коментари (0)

След срещата Тръмп-Си: Китай разположи над 100 кораба от Жълто море до Тихия океан

След срещата Тръмп-Си: Китай разположи над 100 кораба от Жълто море до Тихия океан

„В тази част на света Китай е единственият проблем, който подкопава статуквото и заплашва регионалния мир и стабилност“

Франция обяви израелския министър на вътрешната сигурност за персона нон грата

Франция обяви израелския министър на вътрешната сигурност за персона нон грата

"Смятано от днес, Итамар Бен-Гвир няма право да стъпва на френска територия"

Галибаф: Армията на Иран се възстанови до опасно за САЩ равнище

Галибаф: Армията на Иран се възстанови до опасно за САЩ равнище

Ако войната се възобнови, тя ще бъде "по-разрушителна за Америка“